Un bărbat din Bistriţa a fost reţinut de poliţişti după ce şi-a pus fiul de 10 ani să conducă o maşină prin municipiu, în timp ce soţia sa şi celălalt copil se aflau în vehicul ca pasageri.
Primul bust de copil realizat de Constantin Brâncuși poate fi văzut în cadrul unei expoziții temporare deschise la Muzeul Național Brukenthal din Sibiu în perioada 5-27 aprilie.
Un profesor de sport din Oradea a fost plasat sub control judiciar după ce a fost acuzat că a agresat sexual un copil de 9 ani, elev la aceeași școală.
Un proiect româno - maghiar ambițios ce vizează îmbunătăţirea siguranţei şi protecţiei populaţiei prin consolidarea adaptării la schimbările climatice şi a prevenirii riscurilor de dezastre, finanțat din bani europeni, va fi lansat săptămâna viitoare.
Camerele de monitorizare din Parcul Natural Apuseni au surprins recent o vidră în habitatul său natural, oferind o dovadă clară a sănătății ecosistemului local.