Creșterea prețului pentru barilul de petrol va alimenta inflația din România în lunile următoare și va pune presiune asupra bugetelor românilor, avertizează specialiștii. „Suntem destul de amatori la politici publice care să ne salveze și să ne facă mai rezilienți în fața unor astfel de crize”, atenționează economistul Cristian Păun.
Prețurile globale ale petrolului au depășit pragul de 110 dolari pe baril în contextul escaladării conflictului dintre SUA-Israel și Iran. Cotațiile petrolului reflectă temerile transportatorilor din cauza perturbării transporturilor prin Strâmtoarea Ormuz.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan a anunțat că România are asigurat combustibil pentru 5 luni de zile, în situația ipotetică exclusă în care nu s-ar mai rafina sau importa un litru de motorină sau benzină.
Prețul carburanților s-a dublat în mai puțin de zece ani: șoferii scot mai mulți bani la pompă, iar blocajul strâmtorii Ormuz riscă să bulverseze piața petrolului.
Transportatorii au cerut Guvernului României să reducă acciza pentru benzină și motorină și au avertizat că dacă nu vor fi modificări ar putea urma cea mai gravă criză economică.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, care a declarat inițial că prețul la pompă nu va ajunge la 10 lei/litru din cauza războiului din Orientul Mijlociu a revenit și a spus că acest scenariu este posibil.
Nu fac politică, nu mă interesează politica, nu mă pricep la politică. Așa cum nu se pricep de altfel nici analiștii care zic că se pricep la politică citind la televizor ce scrie pe CNN, pe google sau pe copilotul AI.
România a produs, în 2025, o cantitate de țiței de peste 2,472 milioane tone echivalent petrol (tep), cu 202.600 tep mai mică (-7,6%) față de cea înregistrată în anul anterior, arată datele centralizate de Institutul Național de Statistică (INS).