Absolvenții claselor a XII-a, din județul Cluj, rămân primii în clasamentul național, în urma publicării rezultatelor finale de la examenul de Bacalaureat.
Rezultate Finale Definitivat 2023. În județul Cluj, rata de promovare a Definitivatului a crescut la 86,40%, după ce încă 13 profesori au trecut examenul, în urma contestațiilor. Situația la nivel național nu s-a schimbat semnificativ.
Primele rezultate, înainte de contestații, la proba scrisă din cadrul concursului național de ocupare a posturilor didactice din învăţământul preuniversitar, urmează să fie afișate marți.
Peste 24 mii de note au fost greșite la nivel național, la Evaluarea Națională. După contestații, la Cluj-Napoca au fost note care au crescut chiar și cu aproape 1,50 puncte!