Primăria Cluj-Napoca vrea să facă economie de 25% la energie prin stingerea iluminatului festiv patru ore pe noapte. Iluminatul public va rămâne pornit.
Primarul comunei Florești arată că iluminatul de sărbători ar putea fi redus anul acesta, în contextul crizei din energie, pentru a reduce risipa, dar și costurile ce trebuie suportate din buzunarele floreștenilor.
Primăria a inițiat procedura de consultare publică privind aprobarea Strategiei Locale de dezvoltare a serviciului de iluminat public din municipiul Cluj-Napoca pentru perioada 2022-2030.
Primăria Cluj-Napoca va marca „Ora Pământului” (Earth Hour), prin stingerea iluminatului din Piața Unirii, sâmbătă, 26 martie 2022, între orele 20.30 şi 21.30.
O stradă din cartierul Mănăștur - mai rea decât o uliță de sat! Nu are trotuare, asfalt și nici iluminat public, locuitorii fiind nevoiți să ia lanterna cu ei dacă vor să iasă din casă noaptea.