Premierul maghiar Viktor Orban a efectuat, vineri, o nouă vizită la Moscova, pentru a asigura aprovizionarea Ungariei cu petrol și gaze rusești. Liderul de la Kremlin a apreciat poziția „echilibrată” a Budapestei în privința războiului din Ucraina.
Compania maghiară MVM s-a retras din tranzacţia prin care urma să cumpere compania de furnizare de energie electrică și gaze E.On România și firma de servicii E.On Assist. Totuși, procesul ar putea fi reluat, întrucât interesul pentru piaţa românească rămâne.
Guvernul se opune vânzării E.ON România către ungurii de la MVM. Astfel, România ar putea bloca tranzacția în contextul îngrijorărilor legate de influența Rusiei.
Compania maghiară MVM ar putea prelua E.ON Energie România în vara acestui an. Ministerul Energiei a sesizat Comisia pentru Examinarea Investiţiilor Străine Directe în legătură cu posibila tranzacţie.
Preluarea E.ON Furnizare de către compania MVM ar putea să nu fie permisă de statul român, în condițiile în care compania maghiară intenționează să vândă acţiunile pe care le va achiziţiona către entităţi terţe din afara UE.