Prețul carburanților s-a dublat în mai puțin de zece ani: șoferii scot mai mulți bani la pompă, iar blocajul strâmtorii Ormuz riscă să bulverseze piața petrolului.
Transportatorii au cerut Guvernului României să reducă acciza pentru benzină și motorină și au avertizat că dacă nu vor fi modificări ar putea urma cea mai gravă criză economică.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, care a declarat inițial că prețul la pompă nu va ajunge la 10 lei/litru din cauza războiului din Orientul Mijlociu a revenit și a spus că acest scenariu este posibil.
Un eventual blocaj total în Strâmtoarea Ormuz ar reprezenta un șoc de 13% pentru economia globală, a spus Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energie Inteligentă (AEI).
Piața energetică și prețul petrolului pot fi puternic afectate de escaladarea situației în Orientul Mijlociu. „Nota de plată” vine cu costuri mai mari pentru transport, presiune pe lanțurile logistice, scumpirea alimentelor și inflație persistentă, anticipează analiștii. În România, pragul de 10 lei/litru la carburanți ar putea fi depășit.
Corupția și creșterea prețurilor sunt principalele îngrijorări ale românilor, context în care mai bine de 73% spun că România merge într-o direcție greșită.