Tetarom V, parcul industrial „construit” doar pe hârtie, a fost „îngropat” definitiv. Consiliul Județean Cluj renunță la proiect, după ce în 2022 a renunțat la parcul industrial Tetarom IV din Feleacu.
Un consilier județean a atras atenția că în ultimul an nu mai puțin de trei incendii au avut loc în parcul industrial Tetarom de pe Tăietura Turcului și a cerut Consiliului Județean mai multă implicare în prevenirea acestor dezastre.
Pasajul de legătură între DN 1C şi Parcul Industrial Tetarom III începe să prindă contur. Construirea acestui pasaj costă aproximativ 16 milioane de euro. În 2019, valorile de trafic înregistrate pe DN 1C au crescut de la un număr de 17.000 vehicule în 2015, la un număr de 26.000 în 2019.
Cu propria firmă de pază, ce-i drept, cu un picior în groapă, Consiliul Județean caută să plătească peste 28.000 de euro unei firme specializate în protecția și supravegherea clădirii Clujana SA. De ce? În halele Clujana au fost depozitate echipamentele cumpărate pentru parcul industrial Tetarom IV care ar fi trebuit să se ridice în Feleacu.
Monitorul de Cluj anunța încă de săptămâna trecută că parcul industrial Tetarom IV nu se mai face în Feleacu, iar confirmarea a venit astăzi și de la Alin Tișe. Acesta spune că există investitori pentru halele din Feleacu. Mai mult, Tișe dă asigurări că Parcul industrial Tetarom V de la Luna va continua.
Oficial, Clujul a pierdut şansa unui nou parc industrial. TETAROM IV, care ar fi trebuit construit în Feleacu, nu se mai face. Până la acest moment, Consiliul Judeţean a cheltuit milioane de euro pe lucrări.
La un an după semnarea contractului pentru construirea Parcului Industrial Tetarom IV, în aprilie 2015 consilierii judeţeni votau un proiect de hotărâre privind încetarea contractului de finanțare. Clujul a pierdut aproximativ 18 milioane de lei finanţare europeană nerambursabilă. Cine se face vinovat de această situaţie şi ce face Consiliul Judeţean pentru recuperarea prejudiciului?