Președintele PNL Cluj-Napoca arată că deciziile asumate de Partidul Național Liberal la Congresul extraordinar de duminică reprezintă un moment important pentru continuarea reformelor: „Pentru mine, liberalismul se vede cel mai clar în administrație: în proiecte duse până la capăt, în dezvoltare și în responsabilitatea față de oameni”, spune viceprimarul Clujului, Dan Tarcea.
„Masa bunei vecinătăți”, un demers unic în cadrul proiectului „Piața de flori altfel”, desfășurat pe strada Potaissa din Cluj-Napoca, continuă să fie, an de an, un model viu de conexiune și spirit comunitar.
„La Poarta Satului”, unul dintre cele mai așteptate evenimente a comunității din Ploscoș, desfășurat sâmbătă, a oferit un prilej de întâlnire și bucurie, și a readus în atenție însemnătatea valorilor și obiceiurilor românești. „O adevărată sărbătoare a valorilor care definesc satul românesc”, spune Radu Rațiu, vicepreședintele Consiliului Județean Cluj.
PNRR oferă României acces la resurse financiare semnificative, însă după cum arată deputatul Remus Lăpușan, simpla alocare a fondurilor nu este suficientă: „Ca aceste resurse să producă efecte reale în viața oamenilor ele trebuie transformate în investiții concrete cu rezultate vizibile în comunitățile locale”, a arătat în Parlament deputatul PSD de Cluj.
Ministerul Finanțelor a publicat, marți, proiectul de buget pentru 2026: PIB-ul este estimate să depășească 2.000 de miliarde de lei, cheltuielile bugetare vor depăși 42%, iar pensiile rămân înghețate.
Deputatul Remus Lăpușan (PSD Cluj) și-a publicat raportul de activitate la finalul primului an de mandat, cu zeci de propuneri legislative și proiecte pentru clujeni. „Dialogul deschis, implicarea și munca făcută cu responsabilitate rămân direcții constante, pentru ca fiecare pas făcut să aibă sens pentru comunitate”, spune parlamentarul clujean.
La nivel global, orașele sunt responsabile pentru circa 70% din emisiile de gaze cu efect de seră. Deputatul Ovidiu Cîmpean (PNL), inițiatorul platformei M100, cere soluții aplicate pentru viitorul verde al zonelor urbane: „Ministerele nu mai pot clama sprijinul pentru orașe doar în discursuri sau strategii pe hârtie”, spune parlamentarul clujean.
Prima stație electrică de transformare, finanțată din fondurile de modernizare pentru neutralitate climatică, a fost inaugurată de Distribuție Energie Electrică România la Sibiu. „Această investiție contribuie la creșterea calității serviciului de distribuție și la dezvoltarea socio-economică a zonei”, spune Mihaela Suciu, director general DEER.