Clujul investește în protecția și siguranța victimelor violenței domestice prin realizarea unui centru specializat. „Cluj-Napoca trebuie să rămână un oraș în care femeile, copiii și persoanele aflate în dificultate știu că nu sunt singure”, spune viceprimarul Dan Tarcea.
Primarul Clujului a dus daruri, vineri, rezidenților de la Centrul de Îngrijire și Asistență și i-a îndemnat pe clujeni să fie aproape de persoanele vârstnice și de cei aflați în nevoie.
Alocaţia zilnică de hrană pentru copii, persoane cu dizabilităţi şi persoane vârstnice creşte de la 22 lei la 32 lei/zi. Măsura este menită să asigure „condiții decente” de îngrijire.
Primăria Cluj-Napoca anunță deschiderea unei campanii de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Vârstnici „Sf. Vasile cel Mare”.
Primarul Emil Boc a semnat, luni, contractul de proiectare și execuție pentru construcția primului Centru pentru victimele violenței domestice la Cluj.
Prefectura Cluj anunță măsuri sporite pentru combaterea exploatării minorilor prin cerșetorie. Peste 600 de persoane au fost prinse la cerșit în municipiul Cluj-Napoca în decurs de câteva săptămâni.
Administrația locală ia măsuri pentru creșterea siguranței publice și combaterea cerșetoriei agresive în Cluj-Napoca. „Utilizarea minorilor în activitățile de cerșit este profund ilegală și se soldează cu răspundere penală”, spune primarul Emil Boc.