Un număr de 19 localități rurale din Cluj au primit apă cu „porția” sau chiar deloc în perioada iunie-iulie 2024. Cum motivează Compania de Apă Someș disconfortul creat.
Circulaţia pe autostrada A3 între Câmpia Turzii și Nădășeluşu se desfăşoară miercuri cu dificultate, din cauza unei furtuni care a dus la acumularea unei cantităţi mari de apă pe carosabil.
Mai multe localități din județul Cluj vor primi apă cu „porția”, anunță Compania de apă Someș. Măsura a fost stabilită din cauza caniculei și a temperaturilor ridicate.
În timp ce Cluj se află sub cod portocaliu de caniculă, 15 localități din județ vor avea probleme cu apa sau chiar ar putea să rămână fără aceasta pentru perioadă nedeterminată.
Furnizarea apei potabile va fi întreruptă în Apahida, Sânnicoara și Dezmir, între orele 10.00-15.00, pe durata caniculei, din cauza utilizării masive a apei potabile în alte scopuri decât cele menajere.
Zile cu caniculă la Cluj, în următoarea perioadă. În mai multe locuri din municipiul Cluj-Napoca există cişmele cu apă potabilă şi au fost amenajate puncte de hidratare și răcorire în timpul perioadelor cu temperaturi ridicate.