Șeful ANAT ironizează planurile lui Selly de a construi o nouă stațiune pe litoral. „Să nu credeți că stațiunile astea apar așa peste noapte”, spune Alin Burcea.
România este ultima țară din Europa la aducerea turiștilor străini. Dacă în urmă cu 45 de ani în România veneau peste 3,4 milioane de turiști, în 2024, doar 2 milioane de străini ne-au trecut pragul.
Miticii cheltuie, ardelenii calculează. Cum se vede de la București portretul turistului clujean?
Românii își petrec vacanțele acasă, nu pentru că țara le oferă cele mai bune servicii, ci pentru că alternativele sunt scumpe. Turismul românesc are nevoie de fapte, nu doar de mândrie națională, spune Alin Burcea, președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT) pentru monitorulcj.ro.
Cum reușesc turcii să atragă sute de mii de români în fiecare an pe plajele din Antalya și de ce România nu va ajunge niciodată la nivelul de turism practicat în stațiunile de pe coasta Mării Mediterane?
România se află pe locul 7 după numărul de turiști care au ales să-și petreacă concediile în Antalya. Aproape jumătate de milion de români au ales această destinație în 2024, deși în ultimii patru ani, prețurile s-au dublat. Iar 2025 va aduce noi scumpiri.
România pare că a eșuat în turism și nu este capabilă să atragă turiști. De la an la an, tot mai puțini străini ne vizitează țara, dar autoritățile umflă cifrele să dea bine, exact „ca pe vremea lui Ceaușescu”.