Economie
Ministrul Energiei anunță modificări la facturi din iulie. O categorie de consumatori va beneficia de ele.
Modificări importante la facturile de energie electrică din iulie sunt anunțate de către ministrul Energiei pentru o anumită categorie de consumatori.

Aproximativ 1,45 milioane locuri de consum, 17% din total, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde prețul final facturat al energiei electrice nu poate depăși 1,3 lei/kWh.
Pentru aceștia, după 1 iulie, facturile ar putea să scadă cu 20%, precizează Sebastian Burduja.
„Din 8,7 milioane de locuri de consum casnic, peste 4 milioane, adică 46% din total, consumă în medie 46 kWh pe lună și plătesc la prețul plafonat 32 lei. Adică aproximativ 1 leu pe zi. E mult? E puțin? Judecați dumneavoastră. Alte 3,2 milioane, reprezentând 37% din total, consumă în medie 147 kWh pe lună, iar la prețul actual plafonat (0,80 lei/kWh) factura este 118 lei. Restul de 17%, aproximativ 1,45 milioane locuri de consum, au un consum mediu lunar mai mare de 255 kWh, unde prețul final facturat nu poate depăși 1,3 lei/kWh. Pentru aceștia, după 1 iulie, facturile ar putea chiar să scadă cu 20%, existând oferte acum în piață în jur de 1 leu/kWh”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.
Facturi la energie: Ce pregătește ministerul din iulie pentru românii cu consum mare
În ultimii trei ani, facturile au fost plafonate, iar România a avut al cincilea cel mai mic preț la energie electrică din UE, a subliniat ministrul de resort, arătând, de asemenea, că plafoanele de preț au rămas neschimbate, deși inflația a crescut semnificativ în această perioadă, la fel și salariul minim.
CITEȘTE ȘI:
Factură uriașă la energia electrică, de 9.600 de lei, primită de un proprietar din Oradea
„După 1 iulie, toți consumatorii vulnerabili vor beneficia de un sprijin lunar din partea statului pentru reducerea facturilor la energie electrică”, a precizat șeful de la Energie.
El admite, totodată, că, după 1 iulie, pot exista creșteri ale prețului din facturi, în funcție de consum, furnizor, evoluția cererii și ofertei.
Facturile la curent se modifică din iulie
„Ca să avem facturi mai mici, ceea ce ne dorim cu toții, trebuie să creștem producția (oferta) de energie electrică prin investiții. În mandatul meu, în 2024, s-au pus în funcțiune 1251MW noi, cât în opt ani anteriori la un loc. Anul acesta, estimăm încă 2500MW, probabil cel mai bun an postdecembrist. Am reluat inclusiv investițiile în hidrocentralele blocate de decenii, cu toată opoziția din partea a 2-3 asociații de mediu, pentru un posibil aport de încă 700MW. Mai mult, între 2009-2022, România a închis peste 7000MW producție de energie în bandă (cărbune și gaz). Pe mandatul meu, în acești doi ani, nu am închis niciun grup energetic”, a arătat Burduja. Agerpres
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
Foto: Depositphotos.com
CITEȘTE ȘI: