Clujul mai face un pas în atingerea obiectivului de a fi neutru din punct de vedere climatic. Patru clădiri publice din oraș au fost dotate cu sute de panouri fotovoltaice, echivalentul plantării a 3.300 de copaci.
Modernizarea străzii Bolyai János din centrul Clujului vine cu o abordare inedită, astfel că pietonii vor avea parte de o iluzie optică atunci când vor călca pe noul pavaj.
În contextul în care ultimele nopți au fost deosebit de reci la Cluj-Napoca, cu temperaturi de până la -15 grade Celsius, primăria a făcut demersuri pentru protejarea persoanelor fără adăpost.
Lucrările la Biserica Sfântul Mihail din centrul Clujului sunt în toi. Olah Emese, viceprimarul municipiului, a făcut o vizită pe șantier, unde a avut ocazia să urce până în vârful bisericii.