Sport
„Cupa Vinci” și-a desemnat câștigătorii la orientare în alergare. Vezi cine au fost medaliații clujeni al concursului ediției din 2023
Valea Gârboului a fost gazda concursului de orientare în alergare „Cupa Vinci” la sfârșitul săptămânii trecute, ajuns la ediția cu numărul 3. Trasator a fost un elev de clasa VI-a.
Clubului Sportiv Watch Out, în colaborare cu Asociațiile AJO Cluj și Pro Orientare au fost organizatorii concursului, ajuns deja o tradiție în calendarul competițional al orientariștilor.
La doar 12 ani, Simon Vince a planificat și a desenat traseele pentru toate categoriile de vârstă (12-80 de ani), și s-a implicat în montarea unor părți a posturilor de control, respectiv a marcat zona de plecare și sosire, având susținerea familiei, orientariști din trei generații.
![](https://monitorulcj.ro/storage//118508/4VIYJEf0.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//118514/6pzJN4q2.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//118509/SV822nZU.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//118518/PXSPYvgk.jpeg)
În ciuda condițiilor meteo deloc favorabile, mulți orientariști de la cluburile din țară și câțiva amatori interesați de acest sport, au decis să-și încerce norocul pe traseele planificate pentru diferitele categorii de vârstă, respectiv diferitele niveluri de experiență în orientare.
Pentru categoria M10 și W10, în acest an nu s-a făcut un traseu marcat, ci s-a organizat un joc de colectare de posturi: cât mai multe, în decursul unei ore. Aceasta este o forma de abordare interactivă de inițiere în orientare, fiind nevoie de explicarea semnelor pe hărți, a rutelor alese, astfel că a fost nevoie și de voluntariat din partea părinților cu mai multă experiență în orientare, care i-au ajutat pe cei mici.
La categoriile Family, M10 și W10 au luat startul 34 participanți.
„Festivitatea de premiere a decurs într-o atmosferă familiară, am aplaudat toate categoriile de vârstă și ne-am bucurat să vedem că din ce în ce mai mulți copii participă la aceste concursuri. Mulțumim tuturor care au ajutat la desfășurarea concursului, iar participanților pentru faptul că nu s-au lăsat bătuți, și în ciuda ploii și zăpezii au ales să iasă în pădure în Valea Gârboului pentru o experiență de orientare inedită”, au transmis organizatorii.
Clujenii care au urcat pe cea mai înaltă treapta a podiumului (M = masculin, W = feminin, cifra de lângă literă este categoria de vârstă):
M12: Albert Demeter Hugó - C. S. Watch Out
M14: Szöcs Norbert - C.S. Watch Out
M16: Langviser Péter - C.S. Watch Out
M20-21: Vörös Ádám - C.S. TranSilva Cluj
M35: Szöcs Attila - C.S. Watch Out
M40: Kiss Attila - A.C.S. Compass Cluj
W12: Szöcs Sára - C.S. Watch Out
W14: Pálfy Eszter - C.S. Watch Out
W16: Miklós Sára - C.S. Watch Out
W18: Györög Gyöngyi - C.S. TranSilva Cluj
W20-21: Györög Gyöngyi Emese - Individual
W40-45: Kerekes Kinga - A.C.S. Compass Cluj
W50-55: Donogan Kinga - C.S. TranSilva Cluj
W60-65: Müller Katalin - A.C.S. Compass Cluj
OPEN TEHNIC: Szalló László - C.S. Watch Out
![](https://monitorulcj.ro/storage//118544/rM9jGplE.jpeg)
Clasamentul și rezultatele obținute de sportivi îl puteți vedea http://www.orienteering.ro/, rubrica Evenimente - Cupa Vinci 2023.
Mulțumiri doamnei învățătoare Ballo Emese pentru informațiile furnizate.
Surse foto: Szöcs Luciana și Simon András
CITEȘTE ȘI: