România a câștigat Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori 2026, în clasamentul pe țări. Una din cele 12 medalii câștigate de lotul național a fost obținută de un elev de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj.
Performanța nu ține cont de vârstă! Cel puțin nu în cazul lui David, un tânăr de 15 ani care a deprins pasiunea pentru raliuri de la tatăl său iar acum visează să ajungă printre cei mai buni.
Opt medalii obținute de elevii români la Olimpiada Internațională de Inteligență Artificială 2025, desfășurată la Beijing. Un elev de la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca a fost medaliat cu argint.
România a obținut o performanță remarcabilă la Olimpiada Central Europeană de Informatică (CEOI) 2025, desfășurată la Cluj-Napoca. Elevii români s-au întors cu zece medalii, confirmând încă o dată poziția de frunte a României în informatica competițională internațională.
La 13 ani, Alexandru Pop nu este doar un copil obișnuit de clasa a VII-a, ci o veritabilă speranță a tenisului de masă românesc. Elev la Liceul Teoretic „Avram Iancu” din Cluj-Napoca, Alex este unul din cei mai buni jucători români și vrea să ajungă unul dintre cei mai buni jucători din lume.
Sportivi din 5 țări (Germania, Austria, Elveția, Ungaria și Ucraina), alături de reprezentanți ai 19 cluburi sportive din România, au luat parte în weekend la cea de-a 24-a ediție a concursului de orientare în alergare Transilvania Open, desfășurat la Cluj.