U-BT Cluj, o nouă VICTORIE în EuroCup

U-BT Cluj-Napoca a bifat a cincea sa victorie în şase partide în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup, 86-75 (26-14, 25-10, 13-24, 22-27) cu formaţia germană ratiopharm Ulm, miercuri seara, în BT Arena din Cluj-Napoca.

U-BT Cluj-Napoca- rathiopharm ULM, 86-75/Foto: U-BT Cluj-Napoca Facebook.com U-BT Cluj-Napoca- rathiopharm ULM, 86-75/Foto: U-BT Cluj-Napoca Facebook.com

Campioana României a avut o primă jumătate de meci excelentă, la pauză având un avans de 27 de puncte (51-24). Oaspeţii au controlat ultimele 20 de minute ale partidei, dar nu au reuşit decât să reducă din ecart. „U” a câştigat totuşi, fără emoţii, la o diferenţă de 11 puncte.

„Sunt foarte mândru de această victorie. Am arătat mentalitate de învingători, acesta este cel mai bun lucru”, a declarat la încheierea partidei antrenorul Mihai Silvășan.

Dennis Seeley a reuşit 21 de puncte pentru clujeni, Karel Guzman a marcat 16 puncte şi a totalizat 6 recuperări, Emanuel Căţe a încheiat cu 12 p, 5 rec, 4 pase decisive, iar Adam Mokoka a avut 12 p, 6 rec, 3 pd.

Cei mai buni jucători ai echipei germane au fost Trevion Lamon Williams, cu 17 p, 11 rec, 7 pd, Juan Nunez, 14 p, 6 rec, 4 pd, şi Thomas Klepeisz, cu 12 p.

În etapa a şaptea, U-BT Cluj va juca în deplasare cu echipa italiană Dolomiti Energia Trento, pe 15 noiembrie.

U-BT Cluj, în fața meciului cu ratiopharm Ulm în EuroCup. Silvășan: „Vrem o nouă victorie”