În perioada 30-31 octombrie, Cluj-Napoca devine centrul dezbaterilor naționale privind protecția infrastructurilor critice, odată cu organizarea celei de-a treia ediții a Forumului de Securitate Cibernetică în Energie, un eveniment de referință pentru domeniul energetic românesc, organizat în parteneriat cu Ministerul Energiei.
Vizita reprezentanților sistemului penitenciar din Shanghai în România a avut ca scop „împărtășirea bunelor practici”, susține Administrația Națională a Penitenciarelor. „În fapt, s-au legitimizat abuzurile și crimele comise de odiosul sistem penitenciar al Chinei comuniste”, spune clujeanul Mariu Balo.
Fostul ministrul al Mediului, deputatul Mircea Fechet (PNL) a anunțat un proiect de lege conform căruia, mai multe tipuri de ambalaje ar putea intra în sistemul de garanție-returnare.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a avut o întrevedere cu Luminița Popescu, secretar de stat la Agenția Națională pentru Egalitate de Șanse între Femei și Bărbați. Cei doi au discutat despre programele de protecție pentru victimele violenței domestice.