Doi turiști inconștienți, care au hrănit un urs și au făcut selfie cu acesta pe Transfăgărășan, au fost atacați de animalul sălbatic. Au scăpat ca prin minune datorită sprijinului celorlalți șoferi.
Imagini superbe cu un urs care se răcorește la scăldătoare într-o pauză binemeritată au fost surprinse de camerele de monitorizare, în Parcul Național Retezat.