Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, sâmbătă, după ce a învins-o pe poloneza Magdalena Frech cu 6-4, 6-1.
Horia Tecău, vicecampion olimpic şi triplu câştigător de Grand Slam la dublu și dublu mixt, își va sărbători cariera în cadrul meciului oficial de retragere organizat în 10 iunie, la Cluj-Napoca.
Simona Halep, care revine după o absenţă de mai bine de o lună din circuit, o va înfrunta pe chinezoaica Shuai Zhang în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, care va debuta joi.
Simona Halep s-a calificat în semifinalele Australian Open, iar cu ocazia asta Banca Transilvania a lansat un nou clip video cu marea campioană în prim plan.