Crimă șocantă în localitatea clujeană Luna, unde o femeie de 36 de ani a fost înjunghiată în timp ce încerca să-și apere fiica de fostul iubit. Poliția Română a dispus controale la IPJ Cluj în condițiile în care agresorul avea emis ordin de protecție pe numele său.
Peste 600 de funcții de conducere din Poliția Română sunt ocupate în prezent prin împuternicire, fără criterii de competență, arată investigația Recorder. Este și cazul purtătorului de cuvânt al Poliției Române, Georgian Drăgan (34 de ani), care a criticat dezvăluirile jurnaliștilor deși a recunoscut că nu văzuse în integralitate materialul. Drăgan a fost „promovat” din funcția de purtător de cuvânt al Poliției Române, fără nici un dosar greu la activ.
Fostul adjunct al Serviciului de Securitate din Moldova a fost extrădat din România. Alexandru Bălan este acuzat că ar fi transmis secrete către KGB Belarus.
Amenzile de circulație nu vor mai putea fi plătite în 15 zile la jumătate din suma minimă legală, ci la 50% din suma scrisă de agent în procesul verbal.
Restricții de circulație pe Valea Oltului (DN7) în contextul lucrărilor de protecție a versanților pe sectorul dintre Râmnicu Vâlcea – Veștem. Astfel, timp de 3 luni, traficul greu va fi restricționat.
296 de elevi ai Şcolii de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca au depus, vineri, jurământul de credință. Evenimentul oficial a făcut loc unui moment emoționant: o cerere inedită în căsătorie.
O nouă generație de agenți de poliție a încheiat pregătirea la Şcoala de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca. Trei șefi de promoție au terminat cu medii peste 9,5.