În contextul în care Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a decis ca sportivii din Rusia să poată utiliza imnul și steagul țării în competițiile oficiale, primarul Emil Boc transmite un mesaj ferm prin care arată că la Cupa Mondială desfășurată în acest weekend la Cluj acest lucru nu se va întâmpla: „Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu”, spune primarul municipiului Cluj-Napoca.
Amalia Lică a cucerit argintul la Mondialele de gimnastică ritmică și a adus o medaliei României după o pauză de 33 de ani, iar primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, i-a transmis un mesaj sportivei de 16 ani.
Italianca Sofia Raffaeli a câştigat concursul la individual compus, sâmbătă, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca, în timp ce românca Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 12.
Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a declarat, joi, la Cluj, că se bucură de faptul că gimnastica ritmică românească îşi recâştigă poziţia printre sporturile reprezentative al României.
Denisa Mailat a câștigat bronzul în finala de măciuci de la prima competiție de tip World Challenge Cup organizată vreodată în România. Evenimentul se va desfășura și anul viitor, între 26-28 iunie, tot la Cluj Napoca!
Federația Română de Gimnastică Ritmică (FRGR) organizează, în perioada 23-25 august, prima competiție internațională de Gimnastică Ritmică din România de tipul „World Challenge Cup”. Organizatorii au mari emoții, dar promit un spectacol pe cinste în Sala Polivalentă.