Duminică, 19 februarie, îl sărbătorim pe Constantin Brâncuși, „omul infinitului”. În 2023 se împlinesc 147 de ani de la nașterea marelui sculptor român.
Incendiile se țin în lanț în Cluj. Trei incendii au avut loc azi, 31 martie, în municipiu și încă unul în județ. Pe strada Constantin Brâncuși a luat foc o mașină de gunoi, iar circulația e blocată pe ambele sensuri
Fostul dictator comunist Nicolae Ceaușescu este, în opinia a peste un sfert dintre români, cea mai influentă personalitate istorică a României moderne.
Filosoful şi eseistul Mihai Şora, în vârstă de 100 ani, consideră că iubirea, în formele ei cele mai diverse, trebuie să ne acompanieze viaţa de la început până la sfârşitul ei. Mihai Şora a declarat, sâmbătă seara, la Cluj, că iubirea îmbrăţişează din capul locului întreaga lume.