Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj are nevoie urgentă de soluții concrete din partea autorităților pentru asigurarea unui spațiu adecvat de funcționare. „Ar fi un pas uriaș înainte nu doar pentru mediul academic și medical din Cluj, dar ar permite ICUTR să crească ținta de transplanturi renale la 200 pe an”, spun medicii clujeni.
Consiliul Județean Cluj cere Guvernului modificarea statusului de rezervă al proiectului referitor la realizarea Centrului Integrat de Transplant Cluj, fie în admis, fie în respins.
Încă un pas pentru realizarea Centrului de Transplant Multiorgan din Cluj. Consiliul Județean a aprobat actualizarea sumei aferente investiției, urmând să găsească și sursa de finanțare pentru construcția centrului.
Un program de investiții de 10 miliarde de lei în proiectele care vizează spitalele noi și vechi din România ar putea aduce finanțare și pentru Spitalul Monobloc de Copii.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, solicită ministerului Sănătății soluții pentru finanțarea proiectului Centrului de Transplant din Cluj. Anterior, Alexandru Rafila a aprobat tăierea banilor din PNRR pentru spitalele din țară.
Medicii clujeni fac un apel public către Guvern ca să găsească finanțare pentru construirea Centrului Integrat de Transplant. În prezent, transplanturile la Cluj se fac într-un pod neautorizat.
Guvernul taie bani din PNRR de la sănătate ca să instaleze panouri fotovoltaice, iar două proiecte mari de spitale, esențiale pentru Cluj și țară, rămân în continuare fără finanțare.