Le-a transmis fanilor să tacă? Gestul făcut de Dan Petrescu la finalul meciului CFR Cluj – Maribor

CFR Cluj s-a calificat în grupele Conference League, după o victorie la limită cu Maribor, scor 1-0, în returul din play-off (0-0 în prima manșă).

sursă foto captură video digisport.ro sursă foto captură video digisport.ro

Golul a fost marcat de Cvek, în minutul 90 și a fost unul superb. După fluierul final, când jucătorii CFR-ului se bucurau pe teren, Dan Petrescu a ținut să le facă un gest fanilor.

Antrenorul campioanei României s-a enervat, a dus degetul la gură și le-a făcut semn să tacă.

Este știut stilul impus de Petrescu, unul nespectaculos, iar suporterii au ajuns să nu mai suporte asta.

Asta după ce, în timpul meciului, fanii au fost exasperați de jocul extrem de economicos al ardelenilor și au strigat "Jucați fotbal!"

Dacă în prima repriză, CFR Cluj a avut 4 ocazii, în cea de-a doua a avut una singură și golul.

De altfel, Dan Petrescu a fost criticat și la pauza meciului de Gabi Balint.

"Jocul obișnuit. Are talentul ăsta să își facă tot timpul meciurile grele, indiferent cu ce adversar joacă. Dar indiferent dacă e mai bun sau mai prost, ei tot o fac greu, greu, greu, nu reușesc. Eu zic că e o echipă care poate fi bătută. Jefte a fost de câteva ori bine acolo, dar trebuia să dea mai plasat, la lung. Mult joc la întâmplare", a spus Gabi Balint, la Fotbal Club.

Vezi filmarea cu gestul lui Dan Petrescu aici.

Dan Petrescu, despre meciul CFR Cluj - NK Maribor: „Va fi echilibrat și cred că se va decide cu o execuţie”

De ce nu a mers Dan Petrescu împreună cu jucătorii la Maribor? A preferat să fie singur!

Marius Șumudică, săgeți otrăvite către Dan Petrescu: „Comparați ce am făcut eu la CFR Cluj și ceea ce e acum”