Timp Liber
Unde te poți bucura de zăpadă în acest weekend? Zonele din Cluj în care a nins abundent. FOTO/VIDEO
Iarna a venit în județul Cluj încă de la mijlocul lunii noiembrie. Vezi în ce zone a nins abundent și poți să te bucuri de zăpadă în weekend.
Primele ninsori din acest sezon rece, în județul Cluj, au apărut încă din luna noiembrie și i-au bucurat pe mulți localnici de la sate, care au putut chiar să meargă la săniuș deja.
Prima zi de săniuș a avut loc săptămâna trecută, la Băișoara, unde a nins puternic, iar stratul de zăpadă s-a menținut. Un părinte a fost surprins cu copilul la săniuș, iar imaginile au ajuns pe internet.
![](https://monitorulcj.ro/storage//100976/6379e3a73f0c1_sanie-baisoara.jpg)
Și alte imagini din stațiune au fost publicate de Centrul Turistic Băișoara, în care se pot observa niște peisaje de basm. Meleagurile și brazii sunt acoperiți de o plapumă albă.
Fotografii spectaculoase au fost publicate și cu zăpada de la Mărișel, unde iarna a venit în toată regula. Ninsoarea nu a fost deloc timidă, ba chiar a invadat Mărișelul.
Și la Vlădeasa găsim zăpadă ca-n povești, la cota 1.400, la munte, unde s-au creat peisaje de iarnă incredibile.
![](https://monitorulcj.ro/storage//100977/vladeasa.jpg)
Zăpada s-a așternut și la Beliș:
Dar nici în Călățele nu a lipsit ninsoarea:
![](https://monitorulcj.ro/storage//100978/calatele.jpg)
Însă a nins și mai aproape de Cluj-Napoca. Pe Dealul Feleacului a nins puternic zilele trecute, iar șoferii trebuiau să fie și mai precauți decât de obicei fiindcă vremea le îngreuna drumul.
![](https://monitorulcj.ro/storage//100979/dealul-feleacului-nins.jpg)
Zăpada a apărut și în Făget, unde a nins pe 21 noiembrie. Un șofer a filmat zona îmbrăcată în straie de iarnă, în timp ce conducea prin Făget.
CITEȘTE ȘI: