Cazul tinerei de 18 ani care a fost ucisă în județul Bihor la finalul acestei săptămâni, a readus în atenția publica una dintre cele mai mari fisuri ale sistemului penal din România: eliberarea condiționată a criminalilor cu scopul „reintegrării în societate”.
Primăriile din mai multe orașe din Romania au început controale privind starea imobilelor, iar proprietarii de case riscă amenzi consistente dacă nu își întrețin locuințele și curțile.