Consiliul Superior al Magistraturii susține că independența Justiției este amenințată de presiuni politice și atacuri publice, însă datele privind salarizarea din instituție arată că funcțiile de conducere beneficiază de venituri care depășesc cu mult nivelul întâlnit în majoritatea instituțiilor publice.
Un raport al Secției pentru judecători din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) ar putea avea implicații care depășesc granițele disputei interne privind justiția din România.
Noua lege a salarizării este contestată de Forumul Judecătorilor din România. Într-o scrisoare deschisă adresată ministrului Muncii, Dragoș Pîslaru, asociația semnalează că „singura echivalare salarială care poate fi impusă magistraților este echivalarea cu indemnizațiile Preşedintelui României, senatorilor, deputaților şi membrilor Guvernului”.
Comunicarea și transparența sunt criterii indispensabile pentru o justiție funcțională și independentă. „Transparența stă la baza încrederii”, spune fostul judecător Andrea Chiș.
Unele cariere nu se termină. Se transformă în povești care merită spuse mai departe. Fosta judecătoare și membră CSM, Andrea Chiș, vine în fața publicului într-o altfel de întâlnire, marți, 24 februarie, pe scena Casei de Cultură a Studenților din Cluj-Napoca.
Judecătorii de la Curtea Constituțională a României (CCR) au fost așteptați duminică, 28 decembrie 2025 să ia o decizie cu privire la reforma pensiilor speciale pentru magistrați, însă au amânat iar un răspuns.
Judecătorii Curții Constituționale se vor pronunța, duminică, asupra reformei pensiilor magistraților, lege pentru care guvernul Bolojan și-a asumat răspunderea în Parlament.