Rectorul UBB Cluj, Daniel David, semnalează riscurile pentru România de a intra în zona „junk” în contextul crizei guvernamentale și arată că bugetul Educației trebuie să crească: „Sistemul are nevoie de resurse”, spune fostul ministru al Educației.
Patru din zece români cred că organizarea de alegeri parlamentare anticipate ar fi cea mai bună soluţie pentru depăşirea actualei crize politice. În același timp, 26% din populație contestă direcția pro-occidentală a țării.
Rolul de mediator al președintelui în contextul crizei guvernamentale este validat de majoritatea românilor. În același timp, 70% se declară nemulțumiți de activitatea lui Nicușor Dan. De altfel și activitatea premierului Ilie Bolojan este creditată de puțin peste 30% dintre români.
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a adâncit polarizarea din societate. Mai mult, în contextul crizei guvernamentale, trei sferturi dintre români se declară foarte îngrijorați de situația politică din țară.
Nicușor Dan a anunțat că va continua seria de consultări cu partidele până când se va cristaliza o variantă de majoritate solidă, prooccidentală. Șeful statului a făcut apel la responsabilitate în vederea ajungerii la un numitor comun.
Liderul PNL Ilie Bolojan a anunțat după consultările de la Palatul Cotroceni că liberalii nu susțin un guvern tehnocrat din care face parte și PSD: „În condițiile în care PSD se va regăsi la guvernare, PNL va fi în opoziție”, spune premierul interimar.
Greva anunțată inițial de sindicaliștii din Educație se amână. În cadrul referendumului intern desfășurat de federațiile sindicale, doar 19,2% dintre cadrele didactice au votat în favoarea grevei. Totuși, protestele vor fi reluate, dacă viitorul Guvern va continua să ignore problemele din învățământ.