Simona Halep, ELIMINATĂ în semifinalele US Open

Simona Halep, locul 2 WTA, a ratat calificarea în a doua finală de Grand Slam din carieră, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-1, 6-3, de italianca Flavia Pennetta, locul 26 WTA, în penultimul act al US Open.

Pennetta, în vârstă de 33 de ani, s-a impus în 59 de minute şi va juca prima finală de Grand Slam din carieră. Ea o va întâlni în ultimul act pe învingătoarea dintre Serena Williams (SUA), locul 1 WTA şi Roberta Vinci (Italia), locul 43 WTA.

Simona Halep va primi un premiu de 805 dolari şi 780 de puncte WTA după participarea pe tabloul feminin al US Open. Românca îşi va păstra locul 2 în clasamentul WTA în ciuda acestui eşec.

LIVE TEXT

Game alb la serviciu pentru Pennetta, care, din păcate pentru noi, îşi apropie victoria

Un nou break pentru Pennetta! Italianca joacă foarte bine în aceste momente şi profită de fiecare serviciu mai slab al Simonei. De asemenea, se apără foarte bine atunci când Simona este în ofensivă

3-3 acum după un game foarte bun la serviciu pentru Pennetta

Break, Pennetta! Halep nu reuşeşte să mărească diferenţa, iar Pennetta are acum şansa să egaleze scorul în setul 2

Halep face break după un game foarte disputat! 3-1 pentru româncă în setul doi, Simona urmând la serviciu

Un nou game pentru Simona Halep, care este acum mult mai agresivă ca la început! Pennetta nu a avut reacţie la atacurile Simonei, iar scorul e acum 2-1 pentru Halep

Break la 0 pentru Halep! Să sperăm că acesta este începutul revenirii pentru Simona, care a avut o evoluţie mult sub aşteptări până acum

Nici setul doi nu începe prea bine pentru Halep. Românca îşi pierde serviciul în primul game şi va avea mult de muncă pentru a reveni

Pennetta câştigă primul set cu 6-1! Un scor la care nu ne-am fi gândit înainte, dar care reflectă ce s-a întâmplat în primul set. Loviturile nu i-au mers deloc Simonei, care a comis foarte multe greşeli neforţate. De asemenea, serviciul ei a fost foarte slab până acum

Halep îşi pierde din nou serviciul! Halep evoluează cu teamă parcă, serviciul şi arma ei, reverul, nu o ajută deloc. Presiunea semifinalelor US Open pare să îşi pună amprenta pe jocul româncei în acest prim set

Pennetta încheie cu uşurinţă, la 15, game-ul 5, pe propriul serviciu, şi se distanţează la 4-1 în primul set

Ce nu s-a întâmplat pentru Halep, se întâmplă pentru Pennetta! Italianca face break şi conduce acum cu 3-1

Halep are minge de break în game-ul trei, însă greşeşte cu reverul în cross. Pennetta îşi face apoi serviciul

Game alb pentru Halep, care începe foarte agresiv pe propriul serviciu

Pennetta îşi face serviciul

Meciul a început! Pennetta serveşte prima

Cele două jucătoare au ieşit la încălzire

După semifinala dintre Halep, locul 2 WTA, şi italianca Pennetta, locul 26 WTA, pe arena Arthur Ashe va avea loc meciul Serena Williams (SUA, locul 1 WTA) - Roberta Vinci (Italia, locul 43 WTA).

Meciurile Williams - Vinci şi Halep - Pennetta erau programate iniţial, în această ordine, în noaptea de joi spre vineri, cu începere de la ora 02.00, ora României, dar au fost amânate din cauza ploii.

Etichete: simona halep