„Studenții", puși la respect de (Pan)duri

Universitatea Cluj a încheiat sezonul cu o înfrângere pe teren propriu, în fața celor de la Pandurii, scor 0-3. În cel mai fericit caz, „șepcile roșii” vor termina pe locul 11 ediția 2013/2014 a Ligii I.

Scăpați de grijile retrogradării, universitarii au jucat cu dezinvoltură împotriva gorjenilor. Clujenii puteau să aibă un debut de partidă perfect, dar execuția lui Abrudan a fost deviată, cu un ultim efort, în bara transversală, de către Răzvan Stanca ('3). Erico a răspuns printr-o lovitură de cap prinsă însă de Veselovsky ('8). Goalkeeper-ul slovac s-a remarcat și în minutul 17, la un contraatac-fulger al oaspeților. Portarul gazdelor i-a suflat mingea lui Shamsin, aflat într-o poziție foarte bună.

Veselovsky nu a avut timp nici să respire

Universitatea și-a pierdut pe parcurs din entuziasm și a cedat posesia în favoarea oltenilor, care l-au „bombardat” pe Veselovsky din toate pozițiile. Mai întâi, Nistor i-a dat emoții, după ce a șutat puțin alături din 12 metri ('22). Apoi, Breeveld l-a întins cu o execuție în forță din afara careului ('25). Dos Santos și-a încercat și el norocul în două rânduri, dar nu l-a putut învinge pe slovac. Nici Shamsin nu a găsit drumul către gol. Atacantul a trimis milimetric pe lângă, de la 22 de metri ('29).

Bară Elton

Cel care a fost aproape de deschiderea scorului a fost Elton, însă bara transversală l-a ocrotit pe Veselovsky ('36). Clujenii au întâmpinat dificultăți în a ieși din propria jumătate din cauza insistenței gorjenilor. Elevii lui Petre Grigoraș puteau pleca la cabine cel puțin cu un avantaj minim pe tabelă, dar Distefano și Șendroiu l-au prins într-o formă excelentă pe goalkeeper-ul Universității, de departe cel mai bun om al „alb-negrilor”.

Executați în 5 minute

Cel care a reușit să-l bată pe Veselovsky a fost Abrudan. Fundașul a deviat nefericit în propria poartă centrarea lui Șendroiu ('49). Dos Santos a majorat diferența 5 minute mai târziu, cu un șut la colțul scurt, după ce, inițial, Kovacs ratase singur cu Stanca. Tânărul mijlocaș al gazdelor a avut golul în bocanc și după a doua reușită a oaspeților, dar a fost ghicit de fostul goalkeeper al Stelei. Lungu și Sauvadet au avut și ei șansa golului, însă au tras defectuos din pozițiile ideale.

Cum ocaziile se răzbună, Pandurii a mai punctat o dată în prelungiri, prin Erico ('90+3). S-a terminat 0-3, rezultat dezamăgitor pentru Universitatea, care spera să termine pe locul 8 ediția din acest an.

Final de partidă.

Min 90+3 - GOL Pandurii. Breeveld trimite cu capul în bară, mingea ricoșează la Erico, care îndeplinește o simplă formalitate

Min 90+2 - Sauvadet apare singur la colțul scurt, dar reia alături

Min 90+1 - Lungu trage violent, dar Stanca respinge în corner

Min 88 - Greu vede cartonașul galben

Min 83 - Iese Distefano și intră Negrescu

Min 78 - Veselovsky boxează șutul lui Nistor

Min 67 - Ninu îl vede ieșit din poartă pe Stanca, șutează de la mijlocul terenului, dar mingea trece alături

Min 66 - Elton îl încearcă din nou pe Veselovsky, dar portarul slovac nu se lasă păcălit

Min 63 - Iese Buleică și intră Cristea

Min 62 - Șut anemic al lui Sauvadet

Min 59 - Singur la 20 de metri, Lungu trage defectuos

Min 56 - Stanca blochează execuția lui Kovacs

Min 55 - GOL Pandurii! Dos Santos înscrie la colțul scurt după un contratac al gorjenilor

Min 54 - Nemarcat la 6 metri, Kovacs trimite lab cu capul și îi permite lui Stanca să rețină balonul

Min 53 - Greu trage din afara careului, mingea e deviată în corner

Min 53 - Intră Sauvadet în locul lui Borza

Min 52 - Veselovsky intervine providențial din fața lui Șendroiu, aflat singur la 10 metri

Min 49 - GOL Pandurii! Șendroiu încearcă o pasă spre un alt coechiper, dar mingea e deviată în propria poartă de Abrudan

A început repriza secundă. La Universitatea a intrat Răzvan Greu, aflat la debutul în Liga I, în locul lui Cristocea.