CM 2022 Japonia câştigă grupa Spaniei şi Germaniei și merge în optimi alături de spanioli, iar germanii pleacă acasă

Japonia a câştigat grupa Spaniei şi Germaniei. Germanii au fost eliminaţi, iar japonezii şi spaniolii merg mai departe în optimi.

Japonia a câștigat grupa Spaniei și Germaniei / captură foto digisport.ro Japonia a câștigat grupa Spaniei și Germaniei / captură foto digisport.ro

Reprezentativa Germaniei, campioana mondială din 2014, a fost eliminată, joi, în faza grupelor de la Campionatul Mondial din Qatar. Grupa E a fost câştigată de Japonia, care a învins Spania cu scorul de 2-1 în ultima etapă grupelor.

Germania a învins în ultima etapă Costa Rica, scor 4-2, însă rezultatul nu i-a ajutat pe germani să obţină calificarea în optimi.

Spania a fost învinsă cu 2-1 de Japonia, deşi a condus cu 1-0.

Japonia a terminat grupa pe primul loc, cu 6 puncte, iar Spania s-a clasat pe doi, cu 4 puncte. Ambele echipe s-au calificat în optimile Campionatului Mondial. Germania - locul 3 cu patru puncte, şi Costa Rica - locul 4 cu trei puncte, au fost eliminate.