Universitatea Cluj, eșec la Craiova. Oltenii sunt pe podium în Liga 1

Universitatea Craiova a câștigat cu „U” Cluj, scor 1-0, într-un meci din etapa 17 din Liga 1.

sursă foto Facebook FC Universitatea Cluj sursă foto Facebook FC Universitatea Cluj

Universitatea Craiova a avut două ratări imense la meciul cu „U" Cluj. Mai întâi, Bogdan Mitrea nu a reușit să marcheze de la 11 metri, iar mai apoi Rivaldinho a ratat cu poarta goală dintr-o poziție ideală.

Finalul primei reprize a aparținut ardelenilor. Filip și Bic au ratat două ocazii bune, în minutele 33 și 44.

După pauză, Craiova nu a mai ratat. Alexandru Crețu a marcat cu o lovitură de cap la scurt, în urma unei centrări venite din flancul stâng.

Clujenii au terminat meciul în zece oameni, după ce Alex Chipciu a primit al doilea cartonaş galben în final (90+4).

„U” Cluj venea după o victorie cu FCSB (2-1).

În tur scorul a fost egal, 1-1.

Universitatea Craiova a reuşit a patra sa victorie consecutivă, toate la limită, ultimele două fără gol primit.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova trece pe locul trei în clasament, în fața celor de la CFR Cluj. Oltenii au 30 de puncte și sunt cu două lungimi în fața formației din Gruia. De cealaltă parte, „U" Cluj este pe poziția a 12-a, cu doar 17 puncte.

Derby-ul Universităților. Mirel Rădoi: „Victoria celor de la U Cluj cu FCSB reprezintă un semnal de alarmă”

Gigi Becali îl vrea pe Eugen Neagoe la FCSB? Rămâne Universitatea Cluj fără antrenor?

După eşecul de luni seara, cu Universitatea Cluj, scor 1-2, Nicolae Dică a plecat de la FCSB