„U” Mobitelco, la al patrulea eșec consecutiv

Trupa pregătită de Bobo Pintea a pierdut duelul cu Steaua București, scor 88-91 (30-23, 20-17, 16-26, 22-25).

Un nou eșec pentru „U” BT Mobitelco. Formația clujeană a ajuns la a patra înfrângere consecutivă după ce a clacat și pe terenul Stelei, echipă antrenată de Niksa Bavcevic, fostul tehnician al „alb-negrilor”.

„Studenții” au început în forță partida. Clujenii și-au adjudecat fără probleme primul sfert, la o diferență de 7 puncte. Universitarii au jucat impecabil și în următorul sfert, plecând astfel la vestiare cu un ecart de 10 puncte (50-40).

La fel ca și în meciul cu Târgu Mureș, ardelenii au fost de nerecunoscut după pauză. Elevii lui Dorin Pintea au cedat inexplicabil în ultimele 20 de minute, permițând gazdelor să revină pe tabelă și chiar să câștige confruntarea. „Ne-am dorit foarte mult victoria. Am jucat destul de bine în sferturile 1 și 2 și apoi, pe fondul neefectuării unor blocaje ofensive, le-am permis adversarilor să domine sub panou. Au avut zece recuperări ofensive în plus și cred că aici s-a decis meciul”, a explicat Pintea.

Au ajuns pe locul 6

În urma acestui eșec, „U” BT Mobitelco a căzut pe locul 6 în clasament, ultimul care asigură prezența în play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Formația clujeană mai are de disputat două partide până la finalul sezonului regulat, cu Gaz Metan Mediaș (deplasare) și Farul Constanța (acasă).

Marcatori:

Steaua: Durasovic 26p (13 rec.), Gallimore 15p, Stănescu 13p, Pavkovic 13p, Mangano 9p, Tudor 8p, Nyakundi 5p și Mills 2p.

„U” BT Mobitelco: Cuic 21p (8 rec., 3 p.d., 3 int.), Hargrove 18p (4 rec., 3 p.d.), Baciu 16p (8 rec., 3 capace), Silvășan 13p (1 rec., 3 p.d.), Kuburovic 8p (3 rec., 2 p.d.), Lalovic 6p (2 rec.), Medvedj 4p (2 rec., 4 p.d.) și Sparks 2p.