monitorulcj.ro Menu

??Marie, draga Marie!??

 Sarbatoare de Sfinta MariaEvenimentul a fost organizat de Primaria Rosia Montana, in parteneriat cu Rosia Montana Gold Corporation. De altfel, primarul comunei, Eugen Furdui, este cel care a initiat, anul trecut, acest eveniment. ‘’La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor care poarta numele Maria si bine ati venit la Carpinis! Ma simt onorat ca si in acest an am reusit sa le sarbatorim pe toate Mariile noastre’’, a spus Eugen Furdui la deschiderea sarbatorii.‘’La multi ani din partea companiei Rosia Montana Gold Corporation si a intregii conduceri, la multi ani pentru toate Mariile atit din Rosia Montana, din Abrud, Cimpeni, Bucium si din toata zona! Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, mult bine! Ii felicitam si pe domnii care au Marii si Marioare acasa si speram ca anul viitor sa fim mai voiosi, sa fie totul mai bine si sa ajute Dumnezeu sa putem sa venim aici si sa va spunem multe lucruri mai bune tuturor. Va asteptam peste doua saptamini la Ziua Minerului!’’, a mentionat Elena Lorinz - director Relatii Comunitare RMGC, care a anuntat astfel si urmatorul prilej de sarbatoare al comunitatii. Ziua Minerului va avea loc la Rosia Montana, in 29 august.Tangouri si arte martiale in ApuseniAnsamblul ‘’Copiii de Aur’’ din Rosia Montana, coordonat de Angela Buta, le-a reamintit celor din public de valsurile si tangourile pe care bunicii lor obisnuiau sa le danseze la sarbatori, iar pe de alta parte, Corul Minerilor din Rosia Montana, format acum citiva ani la initiativa primarului Eugen Furdui, a dat glas vechilor cintece mineresti care fac parte din traditia locului. Au urmat pe scena formatiile de dansatori si solistii de muzica populara din cadrul ansamblului ‘’Doina Motului’’ de la Casa de Cultura din Cimpeni, dar si grupul de dansuri populare ‘’Bradeana’’ din Sohodol si mai multi solisti vocali de muzica populara. O demonstratie de arte martiale a clubului de karate ‘’Gemina BAC’’ a aratat ca, desi acest sport nu e o traditie in Apuseni, a devenit rapid un preferat al tinerilor din zona. Pe buna dreptate, pentru ca spectatorii au putut constata cit de talentati sint karatistii coordonati de doamna instructor Viviana Pripon. De altfel, de-a lungul timpului, motii au cistigat multe medalii si diplome la concursurile nationale de karate. Clubul functioneaza cu ajutorul primariilor din Rosia Montana, Bistra si Cimpeni. O voce pentru tinerii din RosiaTot in cadrul evenimentului s-a lansat Asociatia Studentilor din Rosia Montana. Tinerii originari din comuna care studiaza in mai multe centre universitare din tara s-au hotarit sa ia atitudine, ei militind pentru implicarea activa in comunitatea in care traiesc, in dezbaterea asupra viitorului Rosiei Montane si in proiectele de dezvoltare durabila.‘’Pina acum, noi, tinerii din Rosia Montana, nu am vorbit. Acum a venit momentul sa ne facem auziti! Rolul asociatiei noastre este de a informa publicul despre situatia socio-economica si culturala din Rosia Montana, iar activitatile noastre au ca scop dezvoltarea durabila si dezvoltarea comunitara a localitatii. Noi sintem copii de mineri, nascuti si crescuti in Rosia Montana si sintem deschisi oricaror investitii aici: investitii in domeniul turismului, investitii in domeniul minier, orice investitii care ne respecta pe noi, respecta localitatea noastra, respecta mediul si patrimoniul nostru. Rosia Montana are viitor daca tinerii din zona au motive sa revina acasa. Studentii din Rosia Montana sustin dezvoltarea regiunii, valorificarea traditiilor locale, investitiile in turism si protectia mediului si vrem sa ne intoarcem acasa, sa muncim aici la Rosia Montana dupa terminarea studiilor’’, a explicat Dana Petaca, vicepresedinte al Asociatiei Studentilor din Rosia Montana. Noua organizatie si-a inceput deja activitatea, despre care doritorii pot citi pe site-ul www.asrm.org.ro.‘’Ma simt extraordinar in Apuseni!’’Spectatorii de la Carpinis s-au bucurat de prezenta, pe scena festivalului a unor artisti de renume ai muzicii populare, precum Mariana Anghel, Nicolae Tuhut, Mirela Danciu, Nelu Narita, Dina Vararean, Paula Pasca si Adina Hada Medrea. Nu au fost uitati nici iubitorii muzicii usoare, care l-au putut asculta pe Nelu Rosca, un artist care a activat de-a lungul timpului in grupuri rock, pop si folk ca Sin, Telegraf, Rodion GA, Semnal M, Hazard, trupa Senzual si formatia Romanticii. ‘’Ma simt extraordinar de fiecare data cind vin aici in Muntii Apuseni. Am mai fost si la Cimpeni unde am avut parte de un public la fel de minunat. Am cintat pe multe scene cu Compact, cu Telegraf, cu alte multe trupe, am cintat cu fiica mea Laura Rosca, care acum cinta la Bucuresti si in prezent am un album - <<Hoinaresc prin lume>> care este lansat pe internet, am un al doilea album lucrat de Cornel Udrea de la Radio Cluj si al treilea album - <<Cintece despre Apuseni>>, album din care v-am si cintat aici. Am cintat si in Suedia, Germania, Italia, deci am avut succes si afara. Sper ca de acum, prin publicitatea care mi-o fac pe internet, sa fiu invitat la romanii de acolo sa le cint si sa-si aduca aminte cu placere de Apusenii nostri dragi. Dorinta mea de viitor este sa fiu sanatos, sa-mi dea Dumnezeu putere ca ceea ce fac sa auda cit mai multa lume si sa placa tuturor’’, a declarat Nelu Rosca.Premii pentru senioriPrintre invitatii primariei de la Rosia Montana s-au numarat membrii Asociatiei Pensionarilor ‘’Ion Buteanu’’, care au avut parte de o zi de relaxare si un ospat cu mici, bauturi racoritoare si bere. ‘’Tin sa ii multumesc primarului din Rosia Montana si consiliului local, pentru ca datorita lor asociatia noastra a fost invitata la acest eveniment. Ne simtim bine foarte bine, avem cinci Marii de sarbatorit, plus cei nascuti in luna august!’’, a spus Ioan Marian, presedintele Asociatiei Pensionarilor ‘’Ion Buteanu’’ din Abrud.Seniorii au avut parte si de surprize. In cadrul festivalului, Primaria si Consiliul Local Rosia Montana i-au premiat cu cite 500 de lei, o sticla de sampanie si o diploma pe toti cei care au implinit 50 de ani de casatorie. Momentul a fost mentionat si de deputatul de Alba Corneliu Olar: ‘’Vreau sa ii felicit in mod festiv pe mosii nostri, pe bunicii nostri, pe parintii nostri, ca este o vorba la noi la romini – <<Cine n-are un bunic pe linga casa, sa-si cumpere>>. Nu uitati, copiilor, ca atita timp cit ne traiesc parintii inca ne credem si noi copii. La multi ani, il felicit pe domnul primar si compania Rosia Montana Gold Corporation si, dragii mei, daca tot inchinam astazi un pahar de ziua Mariilor, haideti cu totii sa-i respectam, sa-i aplaudam si poate sa le zicem si-un multi ani ca merita! Sa le dea Dumnezeu sanatate si la anul, domnule primar, sa mai premiezi inca 56 de familii care isi serbeaza <<nunta de aur>>, nu numai 26’’, a declarat parlamentarul.‘’Minerit stim sa facem!’’Spre finalul programului au cutremurat scena dansatorii rromi ai trupei ‘’Albanic’’ din satul Daroaia, pregatiti de instructorul Doru Nuta. ‘’Am fost invitati de domnul primar sa participam in cadrul evenimentului cu ansamblul ‘’Albanic’’ din Daroaia. Am prezentat un program de dansuri traditionale rrome si eu am cintat citeva melodii din repertoriul meu. Sint foarte mindru ca sint aici alaturi de cetatenii din comuna Rosia Montana in aceasta zi de sarbatoare. Aceasta editie a festivalului nu s-ar fi tinut daca nu am fi avut sprijinul domnului primar si sprijinul companiei Rosia Montana Gold Corporation, carora vreau sa le multumesc din toata inima’’, a spus Doru Nuta. ‘’Vreau sa aduc multumiri primarului comunei Rosia Montana si domnului director al companiei Rosia Montana Gold Corporation, Dragos Tanase, pentru sprijinul acordat de-a lungul timpului. Speram sa mai distreze oamenii nostri de Sfinta Marie si de acum incolo. Comunitatea de rromi doreste si sprijina mineritul deoarece sintem o comunitate foarte saraca si numai din minerit am trait si numai minerit stim sa facem’’, a precizat la rindul lui Dumitru Pantir, liderul comunitatii de rromi din Rosia Montana.O clipa de ragazVremurile nu sint usoare pentru locuitorii din zona Rosiei Montane, care spera inca la relansarea economiei locale prin proiecte serioase. ‘’Am lucrat 14 ani la Rosia Montana ca electrician. Am practicat si meseria de muzicant timp de 34 de ani, la clarinet, taragot si saxofon cel mai mult. Zona Muntilor Apuseni e o zona aproape moarta din punct de vedere economic. Primul lucru bun si important care s-ar putea face pentru noi acum e inceperea exploatarii de la Rosia Montana de catre companie, pentru ca ar aduce niste venituri importante zonei si locuri de munca’’, a spus unul dintre spectatorii festivalului, Ilie Sicoe din Cimpeni.Chiar si inainte de demararea proiectului minier, Rosia Montana Gold Corporation a decis sa investeasca in oamenii din zona. ‘’Organizarea acestui festival, unic in Apuseni, nu era posibila in aceasta perioada critica prin care trece Rominia, daca nu aveam aici in zona acest sponsor care este alaturi de noi si la bine si la rau, compania Rosia Montana Gold Corporation. De aceea tin sa le multumesc pe aceasta cale, in special domnului director general Dragos Tanase. Relatia dintre comunitate si companie a ramas una extrem de buna, pentru ca se pune pret pe oamenii din Rosia Montana”, a completat primarul Eugen Furdui.Pentru toti cei prezenti, festivalul ‘’Marie, draga Marie!’’ a fost o clipa de ragaz in vremuri dificile. Citeva ceasuri bune, oaspetii au putut uita de necazurile de zi cu zi, in favoarea socializarii si distractiei alaturi de cei dragi. Rosienii si cei veniti din alte parti la festival s-au bucurat de asemenea de o tombola cu premii si un foc de artificii.

comments powered by Disqus