Eric show

Elevii lui Pustai au debutat cu o victorie in noul sezonIn minutul 21, oaspetii au deschis scorul prin Eric de Oliveira, care a transformat un penalti acordat pentru hent in careu.Scorul a devenit 0-2 in minutul 28; Radu Zaharia a inscris din marginea careului mic, dupa o centrare venita de pe partea dreapta, din lovitura libera executata de Eric de Oliveira.Cu sase minute inainte de pauza, Olariu a inscris pentru Victoria Branesti, din penaltiul acordat pentru un fault comis in careu de portarul Buchta. Eric de Oliveira a marcat din nou, in minutul 75, cand a primit o pasa, in careu, de la Muntean, a preluat pe piept si a sutat puternic, cu piciorul stang, din vole. Oprea a reusit ultimul gol al meciului, in minutul '91. Zaharia l-a scos din ofsaid, iar atacantul Victoriei Branesti l-a driblat pe portarul Buchta si a trimis mingea in poarta.    Omul meciuluiFara doar si poate brazilianul Eric a fost omul meciului in partida inaugural a ligii I. De fapt a fost pentru a doua oara cand brazilianul marcheaza o dubla pe stadionul din Buzau. “Acum doua sezoane am marcat de doua ori in jocul cu Gloria, iar acum am dat iar o "dubla". Pot spune ca imi priește sa joc acolo. Pacat ca meciul cu Timisoara nu se joaca tot la Buzau”, a glumit Eric, care si-a descris astfel cele doua reusite de luni seara: “La primul gol am batut bine o lovitura de colt, iar asistentul a vazut ca un adversar a jucat mingea cu mana, iar la penalti am executat precis. La urmatoarea reusita am primit o pasa in stil brazilian de la Munteanu, am preluat pe piept si am tras direct. Ce simplu pare, nu-i asa? Vine Timisoara duminica, iar anul trecut am marcat in ambele intalniri cu Poli, asa incat imi doresc si acum sa inscriu. Trebuie, cu Poli, sa avem rabdare in joc, pentru ca sigur timsorenii vor dori revansa dupa victoria noastra din finalul sezonului trecut. Au o echipa cu multi jucatori noi, dar noi vom juca doar pentru cele 3 puncte. Chiar daca, dupa prima etapa, sunt golgeterul campionatului, nu ma intereseaza pe mine acest titlu, ii las pe atacanti sa fie cei mai eficienti”, a mai spus Eric.    Stan vrea un egalAntrenorul echipei Victoria Branesti, Ilie Stan, a declarat, luni, dupa infrangerea suferita, pe teren propriu, la Buzau, ca un rezultat de egalitate era mai echitabil. „Imi pare rau ca am pierdut la debutul in Liga I. Cred ca un rezultat de egalitate era mai echitabil. Din punctul meu de vedere, momentul psihologic al jocului a fost ratarea lui Coman, care, daca ar fi marcat, ar fi facut 2-2 si orice s-ar fi putut intampla pana la final. Nu am ce sa reprosez jucatorilor mei. Diferenta au facut-o fazele fixe. Din pacate, astazi ne-au lipsit increderea si personalitatea, fara de care nimeni nu poate castiga. Poate a fost un dezavantaj pentru noi faptul ca am jucat departe de casa. Asta e situatia si nu avem cum s-o schimbam", a spus Ilie Stan.    Mai maturiAntrenorul echipei Gaz Metan Medias, Cristian Pustai, a declarat, dupa victoria obtinuta ca elevii sai au fost mai maturi. „A fost un meci greu. Stiam ca vom intalni o nou promovata care isi dorea sa inceapa bine, cu un public "cald" in spate. A fost un joc spectaculos, s-a jucat de la egal la egal, pe contre, cu cinci goluri, doua penaltiuri si multe ocazii de ambele parti. Ma bucur ca am reusit sa incepem cu o victorie, s-a vazut ca am fost echipa mai matura si am transformat acest avantaj pe teren", a spus Pustai.Gaz Metan Medias:30. Buchta - 16. R. Zaharia, 19. Fl. Lazar, 13. Khubutia, 88. Parvulescu - 21. Todea, 7. Kubala (80. Miclea '67), 15. Hoban, 27. Eric de Oliveira (3. Trtovaci '83), 5. Muntean - 2. Aganovici (9. Litu '80). Antrenor: Cristian Pustai.Victoria Branesti:22. Cernea - 2. Maghici (11. Simion '60), 5. Bar, 6. Velicu,16. Nicola - 8. Popa, 21.A. Chirita, 17. Olariu, 4. Nicoara (19. Zuluf '80) - 9. Coman (29. Prodan '68), 10. Oprea.Antrenor: Ilie Stan.