Pe scurt

Oltchim e calificata in grupeCampioana României la handbal feminin, Oltchim Rimnicu Vilcea, s-a calificat în faza grupelor principale ale Ligii Campionilor, dupa victoria obtinuta in fata formatiei spaniole SD Itxako, scor 27-26 (15-14), într-un meci contind pentru penultima runda din grupa C preliminara. Principalele marcatoare ale romancelor au fost: Vizitiu - 6 goluri, Maier - 6, Stanca - 4 si Lecusanu - 4. Cu 8 puncte acumulate din cinci partide jucate în grupa C, Oltchim a reusit calificarea în grupele principale înaintea disputarii ultimei partide, din deplasarea de la Gyor.    D. S.Mutu si-a regasit instinctul de golgheterAtacantul roman Adrian Mutu a marcat un gol în meciul pe care formatia sa, Fiorentina, l-a cistigat cu scorul de 2-1 in fata lui Bari, în etapa a XIX-a a campionatului Italiei. Mutu a fost titular si si-a trecut numele pe lista marcatorilor in minutul 38, celalalt gol al Fiorentinei fiind reusit de Castillo in minutul 74. Vizitatorii de la Bari au deschis scorul în minutul 25, prin Barreto. De mentionat ca este al doilea meci consecutiv in care romanul marcheaza, dupa ce in etapa precedenta Mutu a contribuit la succesul echipei din Florenta pe terenul Sienei.    D. S.