Debut victorios

Smith a fost cosgeter - ul sibienilor in meciul cu CS Otopeni, inscriind 18 puncteSezonul 2009-2010 la baschet masculin a debutat victorios sambata seara pentru gruparea de pe malurile Cibinului. Fanii au fost prezenti in numar de peste o mie la partida disputata in compania celor de la CS Otopeni la care a evoluat si Cristi Craciun. Intalnirea a fost arbitrata de aceiasi oameni care au dezavantajat-o pe CSU in semifinala cu Asesoft Ploiesti din playoff-ul sezonul trecut, Banica si Grigoras. Arbitrii au fost primiti cu huiduieli de catre publicul sibian cand crainicul salii Transilvania le-a anuntat numele. Meciul a inceput greoi pentru Sibiu, Otopeniul conducand in primele minute cu 7-0. Universitarii sibieni la care au evoluat si noile achizitii Rob Summers si Jason Smith, revenit dupa doi ani la CSU, au impus rimtul care le convenea cel mai mult dupa un time out solicitat de Clavon iar la finalul primului sfert erau in avantaj pe tabela,scor 20-18. Victorie clara Sfertul secund a aratat forma adevarata pe care o are echipa locala de baschet reusind un 12-0 care a facut tabela sa indice 37-20, iar CSU devenea deja favorita certa la victorie. La pauza mare Sibiul era in avataj cu doar 10 puncte 41-31, gratie cosului de trei puncte inscris de Craciun in ultima secunda a reperizei. In partea a doua, meciul s-a mai echilibrat dar tot echipa din orasul lui Hermann s-a mentinut in avantaj, la ultima pauza scorul fiind de 58-49. Finalul de meci i-a gasit pe cei de la CS Otopeni alergand dupa egalare, dar tot CSU a fost invingatoarea partidei. Scor final 68-58 si sibienii pleaca pentru returul de miercuri cu prima sansa, la adopostul a zece puncte avantaj. Pentru CSU Atlassib au punctat Smith 18, Calota 13, Ronald 12, Johnson, Summers si Haiduc cate 6, Ban 5 si Brown 2. Pareri impartite La conferinta de presa de dupa finalul meciului, cei doi antrenori au avut pareri impartite despre cum au evoluat baschetbalistii. Tehnicianul Darnell Clavon a declarat ca echipa a evoluat destul de bine in aceasta partida. „Am jucat bine in acest meci si sper sa facem la fel si in returul de peste patru zile. Am facut insa multe greseli prostesti astazi si asta ma nemultumeste. Daca as fi in locul celor de la Otopeni, as fi multumit cu handicapul de zece puncte, pentru ca puteam mai mult. Sunt multumit dar nu pe deplin." a dezvaluit Clavon. De cealalta parte, Catalin Voiculescu, managerul celor de la CS Otopeni s-a aratat dezamagit de cum a evoluat echipa sa. „Am jucat slab iar greselile noastre au fost sub orice critica. Speram sa putem remonta in retur handicapul de zece puncte,  a declarat Voiculescu. Evolutie multumitoare Adus miercuri la echipa, uriasul de 2,13 metri, Rob Summers a fost pe placul lui Darnell Clavon care a declarat ca a fost relativ multumit de cum s-a prezentat jucatorul sau. „Summers a evoluat bine dar mai are mult pana va fi in forma sa maxima. Sa nu uitam ca abia de trei zile este in tara si nu s-a obisnuit cu fusul orar, si nici nu cunoaste foarte bine echipa" a incheiat Darnell Clavon. Rob Summers a spus ca intr-un timp cat mai scurt va ajunge sa isi cunoasca coechipierii. „Cred ca pana la startul campionatului voi putea sa joc fara probleme si imi voi cunoaste si colegii de echipa" a declarat Summers.