Spectacol si dezamagire

Fazele spectaculoase s-au tinut lant duminica seara, la meciul dintre Gaz Metan Medias si Steaua BucurestiIn fata unui stadion plin, baietii pregatiti de Cristi Pustai au trecut, pe durata meciului, de la extaz la agonie. Partida a fost una in stilul celor in care evolueaza Gaz Metan, adica spectaculosa, cu rasturnari de scor, ocazii ratate la ambele porti dar si cu multe faze controversate, in care actorii principali au fost arbitrii, in special centralul Deaconu. La finalul meciului, primul care a parasit arena din Medias a fost patronul Stelei, Gigi Becali. La scurt timp dupa conferinta de presa de dupa meci au plecat si o parte din jucatorii lui Gaz Metan. Stelistii au fost cei care s-au urcat in autocar la aproape 45 de minute dupa finalul jocului. Acestia au fost asteptati de fanii care le-au luat autografe si s-au pozat alaturi de ei. Cel mai aclamat a fost Banel Nicolita care a fost nevoit sa innoate in multime pentru a putea ajunge la autocar. Bine,  dar nu suficient La finalul jocului, o echipa se bucura iar cealalta pleca de la stadion cu capul plecat. La conferinta de presa, Pustai a fost primul care a aparut in fata ziaristilor. Acesta a declarat ca, desi nu a castigat, este multumit de echipa care a evoluat destul de bine, mai ales in prima parte. „Am facut o prima repriza foarte buna. Am primit gol devreme dar am resuit sa egalam la 5 minute prin Parvulescu si apoi sa trecem in avantaj prin punctul marcat de Bud. In a doua repriza insa, experienta Stelei si-a spus cuvantul. Ei au mai marcat de trei ori, noi deloc. Imi pare rau ca nu am reusit sa obtinem macar un punct, daca nu toate trei. La un moment dat puteam sa inchidem partida. Aveam jocul in mana, dar nu a fost sa fie", a declarat tehnicianul gazistilor. Victorie mare De cealalta parte, antrenorul Stelei, italianul Cristiano Bergodi s-a aratat multumit de prestatia echipei sale. „Ma  bucur ca am obtinut o victorie la Medias, care este o formatie foarte puternica. Tin sa-i felicit pe cei de la Gaz Metan dar si pe Cristi Pustai. Este foarte important ca nu am pierdut azi pentru ca asa ne tinem la patru puncte distanta de liderul FC Brasov", a spus Bergodi. Patronul Stelei a declarat, dupa incheierea partidei ca nu il mai vrea in echipa pe Grzelak, insa tehnicianul italian a declarat ca este multumit de cum a evoluat polonezul. „Rafal s-a pretat bine la jocul echipei. Schimbarea de la pauza a fost una de natura tactica. Cand echipa se descurca bine, nu pot sa fiu suparat pe niciunul dintre elevii mei", a adaugat italianul. Goluri superbe Specatorii prezenti pe stadionul Municipal au asistat la goluri spectaculoase. Mai intai Parvulescu a marcat dupa un sut cu stangul din afara careului, mingea intrand in vinclu, apoi Bud l-a executat cu o scarita pe Tatarusanu. Insa cel mai frumos gol i-a apartinut mijlocasului de pe banda, Banel Nicolita care a reusit o foarfeca laterala dupa o centrare primita de la Szekely. Antrenorul sau Cristiano Bergodi a declarat ca Banel incearca des astfel de executii. „La antrenamente Nicolita incearca acest gen de faze. Ma bucura faptul ca a reusit sa marcheze mai ales din foarfeca". De cealalta parte autorul splenidiului gol a declarat ca la antrenamente nu a avut sorti de izbanda cu astfel de executii. „In afara terenului ma pregatesc des sa marchez asa cum am facut azi dar nu am reusit. Este prima oara cand imi iese", spune amuzat Nicolita. Etapa viitoare Gaz Metan va juca sambata de la ora 18 la Galati, in fata Oteluilui pregatit de Dorinel Munteanu. Trupa de la malul Dunarii a fost una dintre perfomerele etapei reusind sa castige pe terenul lui Dinamo cu scorul de 1-0. De cealalta parte gazistii trebuie sa obtina maacar un punct dupa trei etape.