Victorie cu dedicatie

CSU Atlassib a urcat pe treapta a doua a clasamentului, dupa o un meci in care si-a permis si reprize de lipsa de concentrareA treia confruntare dintre Sibiu si Cluj din acest sezon i-ar putea fi fatala antrenorului Miodrag Perisic, care, la finalul intilnirii, se astepta sa fie demis, dupa infringerea cu 75 -87. CSU Atlassib a inceput tare meciul. Schomers a intuit perfect tactica adversarilor. Cu Clavon paznic la Iheadindu si Smith aparator la Seals, clujenilor nu le-a iesit nimic. La celalalt panou, sibienii marcau punct dupa punct. La capatul primului sfert, gazdele aveau, deja, un avans consistent, 28-15.Calota, de neopritA urmat un nou sfert magnific, in care a stralucit Calota, marcator a 14 puncte in doar 10 minute si sibienii aveau un avans de 17 puncte la pauza, 51-34. „I-am si spus lui Peter ca Popa Calota poate face un meci foarte bun impotriva Clujului, dar, daca e sa jucam doua zile consecutiv, nu o sa mai fie in stare sa faca mare lucru in al doilea joc", spunea, la final, Mircea Vulc. In schimb, Calota spune ca a fost un simplu meci de campionat si nu ar trebui sa se bucure prea tare. „A fost un simplu meci pe care trebuia sa-l cistigam si nimic mai mult. Am facut un meci mai bun, dar, in niciun caz, cel mai bun din cariera", spune Calota.  Evolutie oscilantaDupa o prima repriza in care jucatorii inalti ai Sibiului au acumulat mai multe greseli personale, clujenii au vrut sa speculeze momentul la maxim. Au fortat jocul pe pivot si o aparare mai agresiva. Au avut un come-back bun in debutul sfertului trei, cind au marcat 7 puncte consecutive, fara sa primeasca vreunul, iar diferenta a ajuns la doar 10 puncte, 51-41. „M-au nemultumit unii jucatori, pentru ca s-au crezut prea repede invingatori. Au fost momente bune, dar si altele mai slabe. Daca am fi fost seriosi pe tot parcursul intilnirii, trebuia sa ne impunem mai clar, dar, oricum, este o victorie de care aveam nevoie", spune Schomers. SpectacolTreptat, sibienii si-au revenit. La adapostul a 20 de puncte, 79-59 (min. 35), pe final, gazdele, incurajate de un public „fierbinte", si-au permis sa faca spectacol. In aceste conditii n-a mai contat decit atacul, iar defensiva a fost neglijata. Pina la urma, sibienii s-au impus doar cu 87-75. „Cred ca trebuia sa ne impunem mai clar. Am avut diferente mari pe tabela. Am lasat-o mai moale si am cistigat la doar 12 puncte. Nu e rau nici asa, dar au fost si destule lucruri negative in evolutia noastra. In prima parte, ei au marcat prea multe puncte pe recuperari ofensive", spunea Vulc. Cadou perfectDupa ce, la prezentarea lotului, a primit un tort din partea fanilor, la final, Schomers a primit cadoul ideal pentru cei 39 de ani pe care i-a implinit ieri. „Ma gindeam ca o sa fie cu ghinion faptul ca mi s-a spus felicitari inainte de meci. Important este ca am invins, dar am jucat mai slab. Am crezut prea repede ca sintem invingatori si asta ne-a costat. Oricum, importanta este victoria", spunea Schomers la final. Marcatori:CSU Atlassib: Calota 22 (3x3), Clavon 17 (1), Barbary 16, Triplett 12, Smith 10, Ban 4, Hatcher 4, Craciun 2.  Rezultatele etapeiIn etapa cu numarul 10 s-au inregistrat rezultatele: CSM Leonardo Oradea  -  Rapid Bucuresti  76 - 80, CS Otopeni  -  BC Tirgoviste  108 - 68, Elba Timisoara  -  BC Rm. Vilcea  97 - 58 si CSU Ploiesti - Gaz Metan Medias  97 - 83. Intilnirea dintre Dinamo si CSU Brasov a avut loc aseara, dupa inchiderea editiei, iar meciul dintre Muresul Tg. Mures si BCMUS Pitesti va avea loc pe 12 decembrie.    Clasament1. CSU Asesoft Ploiesti  10 10 0 842-689  20 2. CSU Atlassib Sibiu  10 7 3  818-753  173. Gaz Metan Medias  10 7 3  861-835  17 4. Mobitelco Cluj  10 6 4  849-812  16 5. Rapid Bucuresti  10 6 4 810-779  166. Elba Timisoara  10 5 5 830-774  15 7. Dinamo Bucuresti  9 6 3 755-737  15 8. CS Otopeni  10 4 6 823-781  14 9. Arges Pitesti  9 5 4 741-753  1410. Mures Tg. Mures  9 4 5 789-819  13 11. BC Rm. Vilcea  10 3 7 694-799  13 12. CSU Brasov  9 3 6 689-724  1213. CSM Oradea 10 1 9 715-818  1114. BC Tirgoviste  10 1 9 687-830  11