Pe scurt

Ploaie de goluriSe cunosc sapte sfert-finaliste ale fazei judetene a Cupei Romaniei la fotbal, editia 2007-2008. Surpriza rundei au furnizat-o cei de la Plaiul Iacobeni, care au reusit sa elimine echipa secunda a Universitatii Cluj (scor: 2-0). Meciul dintre Vulturii Vultureni si Somesul Gilau s-a incheiat nedecis, scor 3-3, prima echipa cistigind duelul loviturilor de la 11 metri (8-7). Iata si celelalte rezultate ale sferturilor de finala: CS Aghiresu - Vladeasa Huedin 4-7, Alvio Cuzdrioara - Minerul Ocna Dej 1-7, Avintul Recea Cristur - Progresul Sinnicoara 7-1, Inter Dezmir - Scoala de Fotbal Ivansuc 0-3, Dacia Felix Cluj - Somesul Rondo Apahida 0-3 (neprezentare).Din cauza barajului disputat de „mineri“, meciul dintre Corpana Corpadea si Minerul Iara a fost aminat pe marti, 19 iunie. Astazi se trag la sorti meciurile sferturilor de finala, care se vor disputa miercuri, 20 iunie, incepind cu orele 17. Semifinalele sint programate pentru 24 iunie, iar finala pe 28 iunie, zi care marcheaza finalul sezonului in „fotbalul mic“.    T.-J. L.Sperantele ProgresuluiFotbalistii de la Dacia Felix au jucat prima din seria celor trei partide-restante din returul campionatului judetean. Progresul Sinnicoara s-a impus la Cluj cu scorul de 4-1 si s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului, Somesul II Gilau. Dacia Felix mai are de jucat cu Somesul II Apahida (restanta din etapa a XVIII-a) si Somesul II Gilau (etapa a XIX-a). Inaintea acestor partide, ordinea primelor trei echipe este Gilau (52 de puncte), Sinnicoara (51), Dacia Felix (40).    T.-J. L.Rapid si UTA, dupa PancuFostul jucator al Rapidului, Daniel Pancu, actualmente la formatia turca Bursaspor, este aproape de o revenire in Giulesti. Saptamina aceasta vor demara negocierile dintre oficialii giulesteni si clubul turc pentru aducerea mijlocasului la echipa antrenata de Cristiano Bergodi. In cazul in care transferul la Rapid va pica, Pancu mai are o varianta in Liga 1, UTA Arad. Presedintele „Batrinei Doamne“ a declarat ca formatia sa este interesata de serviciile fotbalistului de 30 de ani si ca intentioneaza sa faca o oferta concreta in acest sens.    G. J.Victorie amaraSelectionata de handbal masculin a Romaniei a ratat calificarea la Campionatul European din 2008. Elevii lui Lucian Risnita au pierdut barajul cu Suedia, desi au invins in mansa secunda, disputata in Romania, cu scorul de 34-33. Insuficient, insa, pentru a remonta dezastrul din meciul tur, cind nordicii s-au impus cu un categoric 36-25. Dezamagirea a fost cu atit mai mare cu cit „tricolorii“ au reusit sa termine prima repriza cu un avantaj de 9 goluri, insa Suedia a revenit in a doua parte, iar Romania nu a mai reusit sa se desprinda decisiv.  G. J.