Prețurile globale ale petrolului au depășit pragul de 110 dolari pe baril în contextul escaladării conflictului dintre SUA-Israel și Iran. Cotațiile petrolului reflectă temerile transportatorilor din cauza perturbării transporturilor prin Strâmtoarea Ormuz.
Piața energetică și prețul petrolului pot fi puternic afectate de escaladarea situației în Orientul Mijlociu. „Nota de plată” vine cu costuri mai mari pentru transport, presiune pe lanțurile logistice, scumpirea alimentelor și inflație persistentă, anticipează analiștii. În România, pragul de 10 lei/litru la carburanți ar putea fi depășit.
Deputatul Remus Lăpușan subliniază importanța strategică a pieței de capital în contextul transformărilor economice și tehnologice ale României, insistând asupra nevoii de a consolida această piață ca instrument de finanțare pentru dezvoltarea durabilă și inovare.
Premierul maghiar critică acordul comercial negociat de Ursula von der Leyen cu Donald Trump pentru produsele europene. Trump „a mâncat-o la micul dejun pe președinta Comisiei Europene”, spune Viktor Orban.
Indicele S&P 500 al Bursei de la New York a ajuns la cel mai scăzut nivel din ultimele 11 luni, reducând valoarea totală a companiilor din acest indice cu 5.400 de miliarde de dolari în doar două sesiuni.
Ce au în comun Călin Georgescu, ciocolata Dubai și Campionatul European de Fotbal? Toate fac parte din topurile celor mai populare căutări ale românilor pe Google în anul 2024.
Bursa a reacționat pozitiv în urma deciziei CCR de anulare a alegerilor prezidențiale. Cu toate acestea, hotărârea Curții Constituționale alimentează incertitudinile investitorilor.
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) consemna creşteri de peste 3% pe indicii principali după ce Curtea Constituţională a decis vineri anularea întregului proces electoral al alegerilor prezidenţiale.