Simona Halep a pierdut al doilea meci de la Turneul Campionilor! Românca, obligată să câștige cu Pliskova

Simona Halep a pierdut cu 7-5, 6-3, în fața Elinei Svitolina în Grupa Violet de la Turneul Campioanelor care se desfășoară la Shenzen.

Fostul lider mondial a început extrem de prost și a pierdut primele trei game-uri ale jocului.Halep și-a îmbunătățit jocul și a reușit să egaleze pe tabelă, 3-3, iar această egalitate a persistat până în game-ul 12 când Svitolina a făcut break la zero și a închis primul set.

Halep a început mult mai bine setul secund și a condus cu 2-1 și break în față, dar în cele din urmă avea să cedeze cu 6-3.

Sportiva din România va juca în ultimul meci din grupă împotriva Karolinei Pliskova, într-un meci de totul sau nimic pentru constănțeancă.

Elina Svitolina este deja calificată în semifinale după ce a obținut două victorii cu 2-0 în primele două partide de la Turneul Campioanelor.