Atletă clujeancă, aur la Balcaniadă

Atleta Camelia Florina Gal (foto), de la Universitatea Cluj, a făcut parte din ştafeta României care a câştigat aurul la 4x400 de metri, în cadrul Jocurilor Balcanice de atletism de la Belgrad, organizate sâmbătă.

FOTO u-cluj.ro FOTO u-cluj.ro

Aurul ştafetei de 4x400 de metri a fost singurul obţinut de România la aceste întreceri, zestrea delegaţiei tricolore fiind completată de opt medalii argint şi şase de bronz.

România s-a clasat doar pe locul 8 în clasamentul pe medalii. Grecia a ocupat prima poziție, cu 4 medalii din fiecare metal, urmată de Serbia, 4-14, Turcia, 3-3-2, etc. Totuși, România a cucerit cele mai multe medalii (15). Tricolorii au fost ultimii în clasamentul masculin (10) și pe locul cinci la feminin, transmite agenţia Agerpres.

Medaliile de argint au fost cucerite de Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Bianca Răzor (400 m), Roxana Bîrcă (3.000 m), Florina Pierdevară (1.500 m), Cătălin Constantin Atănăsoaei (3.000 m), Ionuț Andrei Neagoe (lungime), Valentin Voicu (800 m) și ștafeta masculină 4x400 m (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu).

Bronzul a fost bifat de Cristina Bujin (triplusalt), Andreea Alina Pîșcu (3.000 m), Sebastian Mihai Ursachi (400 m), Cosmin Trofin (800 m), Andrei Gag (greutate), Cosmin Ilie Dumitrache (60 m garduri).

Etichete: medalie de aur