România este vicecampioană mondială la Taekwon-do ITF

Echipa României a reușit o performanță foarte bună la Campionatul Mondial de Taekwon-do din Jesolo din Italia, care a încheiat pe locul al doilea, cu 13 medalii (la individual şi pe echipe) dintre care nouă de aur, două de argint şi două de bronz.

55 de țări au participat la Campionatul Mondial de Taekwon-do din Jesolo din Italia, competiție desfășurată în perioada 27-31 mai la care România a fost reprezentată de 21 de juniori, 27 de seniori, 8 antrenori și un arbitru. România a ocupat locul doi fiind detronată de echipa Noii Zeelande și urmată de echipa Poloniei.

Delegația țării noastre a surclasat națiuni puternice la acestă disciplină, cum ar fi Germania, Polonia sau Norvegia.

Tot la Campionatul Mondial de Taekwon-do din Jesolo, Alexandru Mureşan - directorul tehnic al Federaţiei Române de Taekwon-do ITF - a obţinut centura neagră 7 dan, devenind astfel singurul maestru cu 7 dan din România din domeniul Taekwon-do ITF.

României a obținut la individual trei medalii de aur, o medalie de argint și două de bronz:
Alexandru Ungur (CS Delta Cluj) – locul 1, campion mondial la tehnici speciale, juniori masculin
Maria Popa (CS Liga de Est Vaslui) – locul 1, campioană mondială la spargeri forţă, juniori feminin
Dorian Neagu (CS Hwarang Sibiu) – locul 1, campion mondial la spargeri forţă, juniori masculin și locul 2, vicecampion mondial la luptă, juniori masculin +75 kg
Marius Dancu (CS Puma Club Sibiu) – locul 3, luptă juniori masculin +75 kg
Mihai Mădăian (CS Ardealul Baia Mare) – locul 3, luptă seniori masculin +85 kg

În ceea ce privesc rezultatele României pe echipe acestea au cucerit șase medalii de aur și o medalie de bronz: