Gimnaștii români Andrei Munteanu și Larisa Iordache au obținut locul 1 în cadrul triangularului din Elveția

Echipa masculină de gimnastică a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 2 la triunghiularul cu Germania şi Elveţia, de la Obersiggenthal, gimnastul Andrei Muntean ocupând prima poziţie la individual-compus.

Echipa României, formată din gimnaştii Cristian Băţagă, Andrei Muntean, Marius Berbecar, Andrei Ursache, Daniel Rădeanu şi Laurenţiu Nistor a încheiat concursul din Elveţia cu un total de 338,55 puncte, cu care s-a clasat pe locul 2. Competiţia a fost câştigată de Germania, cu 342,80 puncte, iar Elveţia s-a clasat pe locul 3 (337,95 puncte).

La individual-compus, competiţia a fost câştigată de Andrei Muntean (86.500).

Larisa Iordache locul 1 la individual-compus

Tot în cadrul triunghiularului de gimnastică artistică de la Obersieggenthal, locul 1 la proba feminină de individual compus a revenit, detașat, liderei formației noastre, Larisa Iordache, cu 58,95 puncte, urmată de Giulia Steingruber (Elveția), la peste 2 puncte (56,70 puncte), și de Pauline Schaefer Germania) - 55,60 puncte.

Ștefania Stănilă a ocupat locul 5, cu 54,15 puncte, celelalte gimnaste românce fiind Ana Maria Ocolișan, Paula Tudorache Andreea Munteanu și Silvia Zarzu, care nu au făcut toate cele 4 aparate.

La sărituri, Larisa Iordache a fost prima, cu 14,80 puncte, urmată de Ocolișan — 14,60 puncte (ambele cu sărituri din 5,8), Larisa Iordache a fost a treia la paralele, cu 14,45 puncte, tot pe primul loc situându-se și la bârnă (15,10 puncte, urmată de Andreea Munteanu, cu 14,45 puncte) și la sol (14,60, dificultate 5,7).

Pe echipe, primul loc a fost ocupat de Germania — 220,00 puncte, urmată de România — 219,05 puncte și de Elveția — 212,40 puncte.

Acest concurs, de verificare și pregătire, s-a constituit, într-o etapă de punere la punct a integralelor, cu 26 de zile înaintea Campionatelor mondiale de gimnastică artistică din China, de la Nanning (3-12 octombrie).