Căprioriu și Chițu, pe podium la Grand Prix-ul de la Abu Dhabi

Corina Căprioriu a câştigat medalia de argint la categoria 57 de kilograme, iar Andreea Chiţu pe cea de bronz la categoria 52 de kilograme, la Grand Prix IJF de la Abu Dhabi, competiţie dotată cu premii totale de 150.000 de dolari.

Căprioriu a fost la un pas de a urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Grand Prix din Abu Dhabi. Vicecampioana olimpică a avut victorii până în finală, în penultimul act trecând de o altă pretendentă la medalia de aur, portugheza Telma Monteiro, anunță Mediafax. În finală însă, judoka română a cedat în faţa sportivei germane Miryam Roper, obţinând medalia de argint.

La rândul său, Andreea Chiţu a avut un parcurs fără greşeală până în semifinalele categoriei 52 de kilograme, în care a fost învinsă de iberica Laura Gomez, fiind nevoită să lupte pentru medalia de bronz. În ultima dispută, Andreea Chiţu a trecut de sportiva germană Mareen Kraeh, cucerind medalia de bronz.

Medalia de aur a revenit Iuliei Ryzhova din Rusia.