CFR Cluj, victorie în Derby-ul Clujului, 4-0. Golul lui Ianis Stoica, anulat pentru offsaid.

CFR a câștigat Derby-ul Clujului contra echipei „U” cu scorul de 4-0 (2-0), joi seară, pe stadionul din Gruia.

Meciul dintre CFR și „U” Cluj din 21 decembrie 2023/ Foto: monitorulcj.ro Meciul dintre CFR și „U” Cluj din 21 decembrie 2023/ Foto: monitorulcj.ro

Meciul direct dintre CFR Cluj și U Cluj a fost mereu unul cu o însemnătate aparte, dar foarte rar s-a întâmplat ca echipele să fie atât de apropiate în partea de sus a clasamentului.

În tur, la „U” - CFR Cluj a fost 3-4. Cele trei puncte au fost deosebit de importante pentru ambele echipe. Dacă va învinge, CFR va urca din nou pe locul 2, cu 36 de puncte, la 8 lungimi de liderul FCSB.

De asemenea, „U” Cluj ar contabiliza 32 de puncte, dacă bate, și ar ajunge pe locul 5, de play-off, la doar un punct distanță de rivala din oraș.

CFR Cluj a înscris în primele minute

Karlo Muhar a deschis scorul, în minutul 2, cu capul după o recentrare a lui Kresic. În minutul 14 CFR Cluj a avut șansa să se distanțeze de „U”. Otele a lovit spre poartă, însă Iliev respins balonul.

Ianis Stoica de la „U” Cluj a marcat un gol în minutul 34, însă acesta a fost anulat pentru offsaid.

Înainte de pauză, în minutul 41 Daniel Bîrligea a reușit să mărească diferența, marcând al doilea gol pentru CFR Cluj.

În minutul 77 CFR  a creat o fază periculoasă, iar Philip Otele a marcat cu piciorul al treilea gol pentru echipa din Gruia. La 10 minute distanță Otele a reușit dubla, iar diferența de goluri a ajuns la 4.

Meciul dintre CFR Cluj și „U” Cluj s-a terminat 4-0 pentru echipa din Gruia.