Atmosferă spectaculoasă pe Cluj Arena. CFR Cluj a întors soarta meciului după pauză. VIDEO

CFR și „U” s-au întâlnit luni, 21 august, pe Cluj Arena într-un meci din etapa cu numărul 6 din SuperLigă. Partida s-a terminat cu scorul de 4-3 (1-2).

Meciul din CFR și „U” Cluj/ Foto: monitorulcj.ro Meciul din CFR și „U” Cluj/ Foto: monitorulcj.ro

CFR și „U” s-au întâlnit, luni seară, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa cu numărul 6 din SuperLigă.

Episodul cu numărul 79 din Derby-ul Clujului s-a desfășurat în această seară pe Cluj Arena, în premieră în acest sezon. CFR Cluj a revenit în acțiune după aproape două săptămâni de pauză, în care și-a vindecat „rănile” după eșecurile cu Adana Demirspor și FCSB.

„U” Cluj este o echipă oscilantă în evoluții, care a remizat în ultimele două partide, cu Dinamo și Oțelul Galați, scor identic, 1-1.

Meciul a început în forță pentru Universitatea Cluj. Jucătorii lui „U” Cluj au cerut penalty după ce balonul îl lovește în mână pe Ajeti. Colțescu arată spre punctul cu VAR, dar după intervenția arbitrilor din camera VAR, acesta dictează lovitură liberă.

„U” Cluj a marcat în primele minute de meci

În minutul 10, Ianis Stoica a șutat din lateralul careului, balonul fiind respins de defensiva lui CFR, Oancea s-a luptat și îi pasează înapoi lui Ianis Stoica, care șutează din prima și îl învinge pe Sava.

Reacția suporterilor „U” Cluj la deschiderea scorului poate fi văzută mai jos.

Universitatea a mai avut o șansă să se distanțeze de CFR în minutul 29, dar fără succes.

În minutul 39 Ianis Stoica marchează al doilea gol pentru „U” Cluj, iar primarul Clujului, Emil Boc, a început să sară în sus de bucurie.

Înainte de pauză, CFR Cluj a reușit să marcheze prin golul lui Philip Otele.

La pauză scorul a fost 2-1 pentru Universitatea Cluj.

CFR Cluj a reușit să egaleze în minutul 56 prin golul lui Durel Avounou.

Emil Boc, luat în vizor de Peluza Vișinie

Fanii CFR-ului nu au apreciat coregrafia fanilor „U” Cluj și au afișat un banner cu mesajul „Coregrafiile voastre nu sunt nicidecum de top, sunt sponsorizate de regimul Boc”

Banner afișat de Peluza Vișinie/ Foto: monitorulcj.ro

CFR Cluj a reușit să întoarcă scorul în minutul 68 Ajeti înscrie cu capul din 5 metri. Reușita a fost validată după verificarea sistemului VAR, mingea trecuse de linia porții cu toată circumferința, însă asistentul nu a putut confirma.

Dan Nistor a egalat în minutul 78 din penalty cu un șut frumos. CFR Cluj nu s-a lăsat mai prejos și a marcat în minutul 82 prin golul lui Jefte de la marginea careului.

Partida dintre CFR și „U” s-a terminat cu scorul de 4 la 3 pentru echipa din Gruia.