CFR Cluj, victorie fără drept de apel în fața echipei FC Botoșani. Moldovenii au rămas cu 10 jucători pe teren

CFR Cluj și FC Botoșani s-au întâlnit, sâmbătă seara, în meciul numărul 7 din SuperLigă. Clujenii au reușit să câștige meciul cu scorul de la 3-1 (2-0).

Meciul dintre CFR Cluj și FC Botoșani de pe stadionul din Gruia/ Foto: monitorulcj.ro Meciul dintre CFR Cluj și FC Botoșani de pe stadionul din Gruia/ Foto: monitorulcj.ro

CFR Cluj și FC Botoșani s-au întâlnit, sâmbătă seara, în meciul numărul 7 din SuperLigă.

Înainte de începerea meciului CFR Cluj a obținut 10 puncte, în 5 etape de campionat, și se clasează pe locul al 5-lea în SuperLigă. De cealaltă parte, FC Botoșani a acumulat 3 puncte în primele 6 runde, fără să obțină nicio victorie în acest sezon, și se află pe locul al 15-lea în campionat, penultimul din clasament.

Zi de meci! CFR Cluj întâlnește echipa FC Botoșani. Mandorlini: „Nu avem voie să facem pași greșiți”

În etapa trecută, ardelenii s-au impus în Derby-ul Clujului, în fața celor de la „U”, cu scorul de 4-3, după ce au fost conduși cu 0-2. De cealaltă parte, moldovenii au remizat alb cu Oțelul Galați, pe teren propriu, scor 0-0.

CFR Cluj a avut ocazia să deschidă scorul în minutul 17, Ajeti a primit o centrare din corner, însă lovitura sa de cap a trecut aproape de poarta lui Ducan.

Această ratare nu i-a debusolat pe clujeni care au deschis scorul în minutul 20. Philip Otele a reușit să marchează un gol superb.

În minutul 27, Sekou Camara de la FC Botoşani are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă poartă.

Philip Otele a reușit „dubla”

După mai multe minute în care ambele echipe au avut ocazii de gol, Philip Otele a reușit „dubla” în minutul 36.

Scorul la pauză s-a încheiat 2-0 pentru CFR Cluj.

Tachtsidis majorează diferența pe tabelă de la punctul cu VAR, în minutul 61. Înainte ca decizia să fie luată, faza a avut nevoie de consultarea arbitrajului video.

Camora, lovit violent de un jucător de la FC Botoșani

La nici 4 minute, FC Botoșani a reușit să înscrie primul gol. După golul marcat de Eduard Florescu, Botoșani a rămas cu 10 jucători.  Olinga a fost eliminat după o intrare violentă asupra lui Camora.

Meciul s-a încheiat 3-1 pentru CFR Cluj.