Judokanul clujean Alex Bologa, medaliat cu AUR la Jocurile Mondiale pentru nevăzători

Judoka clujean, Alexandru Bologa, a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial pentru nevăzători din Birmingham.

Alex Bologa a câștigat aurul la mondialele pentru nevăzători din Marea Britanie/Foto: Comitetul Național Paralimpic-România Facebook.com Alex Bologa a câștigat aurul la mondialele pentru nevăzători din Marea Britanie/Foto: Comitetul Național Paralimpic-România Facebook.com

Miercuri, 23 august, judokanul clujean Alex Bologa, a obținut locul 1, reușind să câștige medalia de aur la Campionatul Mondial pentru nevăzători (IBSA WORLD GAMES) care se desfășoară în Birmingham, Marea Britanie, în perioada 18 -27 august, potrivit anunțului publicat de Comitetul național paralimpic din România. Sportivul clujean este antrenat de Gergely Tamas.

Bologa a avut o rundă liberă, fiind liderul mondial. În a doua rundă l-a învins pe Jafa Djibrilo din Portugalia cu ippon, în sferturi a câștigat împotriva lui Arruda Pereirra din Brazilia cu ippon. În semifinale l-a învins pe Camani Dong din Italia în prelungiri cu wazari, iar în finală Alex a câștigat împotriva lui Shamey Yergali din Kazahstan prin superioritate tehnică, de asemenea în prelungiri.

Alex Bologa a câștigat aurul la mondialele pentru nevăzători din Marea Britanie/Foto: Comitetul Național Paralimpic-România Facebook.com

Sportivul clujean, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio şi Tokyo, a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru nevăzători în anul 2022

Judoka paralimpic clujean Alexandru Bologa, aur la Europenele pentru nevăzători!

Judoka paralimpic Alexandru Bologa, desemnat cel mai bun sportiv al anului de către CSU Cluj

Judokanul clujean Alex Bologa, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale de seniori IBSA